вторник 10 февруари 2026 13:00
вторник, 10 февруари 2026, 13:00
СНИМКА: Община Болярово
Размер на шрифта
В община Болярово 22 пчелари се грижат за 29 пчелина с общо 2547 пчелни семейства, съобщават от администрацията. Въпреки че пчеларството не е традиционен поминък за региона, зад цифрите стоят истории за отдаденост, труд и страст към природата.
Една от тях е историята на Мария Александрова от село Стефан Караджово. Тя и съпругът ѝ започват през 2018 година с 120 кошера, без да са потомствени пчелари. „Нищо не знаехме в началото. Четохме книги и получихме подкрепа от колеги. Сега кошерите ни вече са 160“, споделя Мария.
Кметът на община Болярово Христо Христов също отправи пожелания към всички местни пчелари: „Благодаря на пчеларите за тяхната отдаденост и труд.Вашата работа е не само поминък, но и грижа за природата и общността ни. Медът, добит с грижа и отдаденост, носи не само здраве, но и усещането за общност и семейство.“
Денят на пчеларя в България се отбелязва всяка година на 10 февруари, когато Православната църква почита Св. Харалампий Магнезийски, смятан за покровител на пчеларите и меда. На този ден в църква се носи мед за освещаване за здраве.
По публикацията работи: Християна Йорданова - БНР Бургас