Programi i ditës

Резултати : Autor Veneta Nikollova

Hotelierët janë të stresuar nga situata e paqëndrueshme, inflacioni dhe mungesa e stafit

Vlerësime dhe jehona kontradiktore vijnë nga bregu bullgar i Detit të Zi këtë verë. Industria turistike nuk është unanime në vlerësimin e saj për sezonin. Disa e cilësojnë si të dobët, ndërsa të tjerë janë të kënaqur, duke raportuar një rritje..

16.08.22 12:20 |

Kur muzika të prek thellë, ose pse të huajt janë të mahnitur nga folklori ynë

Dashuria për këngët dhe popullin tonë tërhoqi qindra mysafirë të huaj në tubimin në Koprivshtica gjatë fundjavës në fillim të gushtit. Në Koprivshtica fillon festa më e madhe e folklorit bullgar   Holandezët, belgët, japonezët,..

10.08.22 11:45 |

StreetArt Festival 2022 në Staro Zhelezare dhe si materializohen absurditetet e botës në muret e fshatit

Fshati piktoresk mesjetar Staro Zhelezare është mikpritës i Festivalit tradicional StreetArt 2022, i cili do të zgjasë deri më 12 gusht. Këtë vit ekipi i piktorëve të rinj nga Polonia dhe Bullgaria po përgatit murale nën moton "NE JEMI HERO N..

09.08.22 07:15 |
Trishtili i madh

Zogj, grafite dhe verë – Sofja i mirëpret mysafirët e saj me itinerare dhe atraksione të reja

Fluksi i turistëve të huaj në kryeqytet është rritur me 139% në gjysmën e parë të këtij viti krahasuar me të njëjtën periudhë të vitit të pandemisë 2021. Më të shumtë janë miqtë e ardhur nga Gjermania, Rumania, Izraeli, Italia, SHBA, Greqia dhe..

30.07.22 13:25 |

Aventurierët e huaj vijnë në vendin tonë kryesisht për kalërim dhe turizëm malor

Një rritje në krahasim me vitin e kaluar në numrin e mysafirëve të huaj që mbërrijnë jo për t'u çlodhur në Detin e Zi, por për të përjetuar një aventurë në natyrën bullgare, evidentojnë operatorët turistikë. Nivelet para vitit 2019 nuk janë..

24.07.22 11:35 |
Foto: Shoqata „Kirill dhe Metodij“ në Comodoro Rivadavia

Në Patagoni qepin kostume kombëtare bullgare, luajnë në gëdullka dhe kultivojnë shtërmen bullgar

Jugu i ftohtë i Argjentinës – kështu quhet zona gjeografike e Patagonisë, e cila shtrihet në territoret më të afërta me Polin e Jugut të Amerikës Latine. Në bregun me erë të Oqeanit Atlantik ndodhet qyteti port i Comodoro Rivadavia, i njohur që nga..

23.07.22 13:15 |

Çmimet e karburantit e bëjnë Bullgarinë një destinacion kryesor për udhëtime të lira

Një renditje e Road Trip Index 2022 (Indeksi i udhëtimeve me automobila), e kryer nga motori kryesor i kërkimit të udhëtimeve në botë KAYAK, zbulon destinacionet më të mira evropiane që ia vlen të vizitohen këtë vit duke udhëtuar me veturë. Për..

12.07.22 11:02 |

“Me kokën poshtë” – një shtëpi tërheqëse u bë hit në Bregdetin tonë Jugor të Detit të Zi këtë verë

Nëse gjatë kësaj vere udhëtoni nëpër rrugën e vjetër, e cila lidh Çernomorec dhe Sozopoll, përpara jush do të paraqitet një pamje e çuditshme -një shtëpi e kthyer me kokën poshtë me një makinë në formë breshke të vogël të verdhë të markës “..

10.07.22 13:15 |

Itineraret kulturore-historike në qytetin Haskovo dhe rrethinat

Qyteti Haskovo është porta drejt Rodopeve Lindore, të cilat janë të përmbushura me rrugë me një karakter informues duke ndjekur gjurmët e së shkuarës. Por, përpara se t’u drejtoheni rrethinave, ju rekomandojmë të bëni një shëtitje nëpër vet..

08.07.22 07:15 |

Udhëto, beso dhe dashuro – fati i pabesueshëm i Elena Krapçevës

Jeta e saj është si një film...ose si një version i filmit “Ha, lutu dhe dashuro”, por në variantin bullgar. Kurse mësimi është - beso në veten tënde dhe përqafo lirinë, sepse fati i do trimat. “Mbase ajo të cilën e mësova gjatë të gjitha këtyre..

06.07.22 07:15 |