Резултати : Autor Vesella Mançeva

Selim Hoxhaj me Nënpresidenten Ilijana Jotova

Konsulli i Nderit i Bullgarisë në Shqipëri Selim Hoxhaj për lidhjet e tij me Bullgarinë dhe marrëdhëniet e mira mes dy popujve tanë

Lidhjet e mia me Bullgarinë janë që nga viti 1992, afërsisht afro 30 vjet, kur Shqipëria u hap si vend, domethënë pas viteve të demokracisë. Lidhjet e para kanë qenë lidhje tregtare, me biznes. Unë punoja njëkohësisht edhe gazetar, edhe me biznes. Pas..

09.01.20 12:40 |
Valle e përfaqësuesve të pakicës bullgare në Shqipëri në qendër të Tiranës

Mësimi i gjuhës bullgare – prioritet për bullgarët në Shqipëri

Në vazhdim të shekujve territori i Shqipërisë së sotme ka hyrë në kufijtë e shtetit bullgar. Në një intervistë për Radio Bullgarinë para disa muajsh historiani Jordan Kolev tha se popullsia bullgare në Shqipëri është autoktone, ashtu siç është dhe ajo..

12.12.19 09:05 |
Ambasadori Raiytchevski në hapjen e Takimit të 15 Botëror të Mediave Bullgare në Tiranë

Po vëzhgohet rritje e këmbimit të mallrave mes Bullgarisë dhe Shqipërisë

Shqipëria shënon 28 nëntorin, festën e saj kombëtare, pas një tërmeti të rëndë, i cili tronditi vendin para dy ditësh. Dhjetëra janë viktimat, qindra janë të lënduarit, ndërsa dëmet materiale janë serioze. Me rastin e Ditës së Pavarësisë së Republikës së..

28.11.19 11:16 |
Kryetari i Asociacionit të Mediave Bullgare nëpër Botë dhe drejtor i përgjithshëm i Agjencisë Telegrafike Bullgare Maksim Minçev mbylli zyrtarisht Takimin e 15-të Botëror të Mediave Bullgare, i cili u mbajt në Tiranë

Takimi botëror i mediave bullgare vuri në rendin e ditës çështje kyçe për diasporën bullgare

Në më se 40 shtete nga Evropa, Amerika Veriore dhe Jugore botohen gazeta, revista dhe ueb sajte të cilët janë të orientuara ndaj diasporës bullgare. Përfaqësues të tyre bashkë me gazetarë nga Bullgaria, diskutuan në kryeqytetin e Shqipërisë Tiranë..

25.11.19 14:25 |
Mentor Shala – Drejtori i Përgjithshëm i Radio Televizionit të Kosovës

Takim i mediave publike të Evropës Juglindore në Pravec me pjesëmarrje shqiptare

Më 17 maj krahas Samitit historik në Sofje BE-Ballkani Perëndimor, në qytetin Pravec u zhvillua një takim tjetër i organizuar me iniciativë të Radios Kombëtare Bullgare dhe me bashkëpunimin e Bashkimit Evropian të Radio-Televizioneve (EBU), në të..

18.05.18 16:40 |

Ministri i Jashtëm i Kosovës Behgjet Pacolli para Radio Bullgarisë: “Bashkëjetesa është alternativa e vetme”

Më 20 prill për vizitë në Bullgari erdhi Zëvendëskryeministri i parë dhe Ministër i Punëve të Jashtme i Republikës së Kosovës z. Behgjet Pacolli. Gjatë vizitës së tij ai zhvilloi një sërë takimesh: me Ministren e Punëve të Jashtme të Republikës së..

23.04.18 13:02 |
Mbreti bullgar Ferdinand

Takimet e së dielës

Gjatë disa viteve të fundit edhe në Rumani, edhe në Serbi, edhe në Shqipëri vëzhgohet ndryshim i qëndrimit të shoqërisë dhe institucioneve të larta shtetërore ndaj anëtarëve të familjeve mbretërore dhe historisë. Klishetë totalitare dhe manipulimet..

16.03.14 09:00 |

Takimet e së dielës

Ushtari bullgar në shtypin evropian (1841-1912) paraqitur në librin e ri të gazetarit Dimitër Dimitrov Dimitër Dimitrov ka punuar shumë vite si gazetar jashtë shtetit. Ai u kthye në Bullgari, që të paraqesë librin e tij të ri..

16.02.14 10:05 |
Kisha “Shën Petka”

Takimet e së dielës

Në edicionin e sotëm të rubrikës “Takimet e së dielës” ju takojmë me një kryetar bashkie, i cili është i denjë për Librin e Rekordeve të Ginesit. Ky është Bojko Perjanski – kryetari i bashkisë së fshatit Tavaliçevo të rrethit të Kjustendilit..

19.01.14 09:00 |