Programi i ditës

author: Diljana Traçeva

"Duhej" - Një moment sinqeriteti nga MIA D.

MIA D., ose Maria Dimova, është një këngëtare e re e talentuar bullgare që ndërthur folklorin bullgar me një tingull modern. Kanë kaluar gati dy vjet nga shfaqja e eksperimentit të fundit muzikor të MIA D., por ajo nuk ka reshtur së krijuari. Këngëtarja..

26.05.23 10:15 |

Ivan Jurukov debuton në Londër si regjisor me "Deri në tekën e fundit"

Një vit pas premierës gala, filmi i Ivan Jurukovit "Deri në tekën e fundit" do të transmetohet në Londër. Ngjarja do të zhvillohet më 27 maj në Shoqatën Mbretërore Gjeografike në orën 19:30 me orën lokale dhe do të jetë një mbrëmje muzikore dhe filmike..

25.05.23 09:15 |

"Venusiani" i “Të Dyshuarve të Zakonshëm” dëshiron të emigrojë në Tokë

Stefan Vëlldobrev dhe “Të Dyshuarit e Zakonshëm” janë përsëri këtu me një tjetër këngë nga albumi "Kodi i Verdhë" - albumi i parë për të cilin Stefan Vëlldobrev fton secilin prej “Të Dyshuarve të Zakonshëm” të propozojë kompozimet e veta. Kjo është "..

17.05.23 11:17 |

Grupi Vokal “Radiodeca” me një koncert na kthen në fëmijëri

Më të vegjlit në Radion Kombëtare Bullgare (BNR) - Grupi Vokal “Radiodeca” me dirigjenten Ilina Todorova - do të ngjitet edhe një herë në skenën e Studios sonë emblematike të Parë më 18 maj në orën 19:00 për të na prezantuar muzikë nga filmat bullgarë..

15.05.23 12:59 |

Maria Mutafçieva prezanton albumin e saj të parë solo “Vazhdo të ëndërrosh”

Pas 28 vitesh në skenën muzikore dhe më se 10 albumesh me Mary Boys Band , Maria Mutafçieva prezanton albumin e saj të parë solo, me titull “Vazhdo të ëndërrosh”. Maria Mutafçieva: Dashuria gjithmonë ka qenë forcë lëvizëse për mua..

11.05.23 12:15 |

“Like Salsa”, por në mënyrë ballkanike

GloBalKan është një projekt xhaz-etno që ndërthur ritmet popullore me meloditë e xhazit, kompozimet dhe aranzhimet e autorit, që karakterizojnë paletën muzikore nga pjesë të ndryshme të Ballkanit. Formacioni u krijua në vitin 2018 nga Nedjallko..

05.05.23 10:03 |

Roma dhe Marakeshi frymëzojnë Tonin për këngën "Miqësia"

Më shumë se dy dekada më parë, Toni krijoi hitet e saj më të mëdha të cilat mbetën emblematike për skenën muzikore bullgare në fillim të mijëvjeçarit të ri. Vitet e fundit ajo krijon muzikë të re – ende melodike, por me një tingull tjetër. Sipas..

28.04.23 10:15 |
Petër Stupell

100 vjet nga lindja e kompozitorit bullgar Petër Stupell

Më 27 prill të vitit 1923 në Sofje lindi kompozitori Petër Stupell . Ai vazhdoi traditën familjare të muzikantëve profesionistë - studioi piano që në moshë të re dhe u diplomua në Akademinë Shtetërore të Muzikës “Panço Vlladigerov” si student i..

27.04.23 12:30 |

Në këngën "Vajza" MINNA këndon bukurinë e bullgares

Në artin popullor ka shumë këngë që këndojnë bukurinë e gruas bullgare. Një prej tyre është kënga “Vajza”. Ajo u kushtohet të gjitha grave bullgare dhe kryesisht grave nga rajoni maqedonas, prej nga është edhe interpretuesja MINNA. Kjo është..

05.04.23 11:01 |

Nora Karaivanova dhe kënga e saj e re "Një"

Sot së bashku me këngëtaren Nora Karaivanova festojmë ditëlindjen e saj duke u bashkuar në “Një”. Nora filloi të merret me muzikë që në moshën 7-vjeçare. U   diplomua në Akademinë Kombëtare Muzikore “Prof. Panço Vlladigerov" - Sofje, në..

03.04.23 12:46 |