Радио Видин https://bnr.bg/vidin БНР Радио Видин Wed, 22 Jan 2025 07:48:03 +0200 bg-bg https://bnr.bg/img/logos/bnr.png Радио Видин https://bnr.bg Снимката на 21 януари 2025 година https://bnr.bg/vidin/post/102104604/snimkata-na-21-anuari-2025-godina 102104604

Бабинден по стар стил отбелязаха в акушер-гинекологията на Многопрофилната болница за активно лечение "Св. Петка" във Видин. Точно в Деня на родилната помощ е родено седмото за годината дете в отделението,

Денят на родилната помощ се чества официално от 1951 г. на Бабинден, но тогава датата е 8 януари. С въвеждането на Григорианския календар през 1916 г. тя се измества с 13 дни напред, но Българската православна църква приема тази промяна едва през 1968 г. и така се стига до отбелязването на Бабинден на две различни дати, добили популярност според двата календара - на 8 януари (Бабинден) и на 21 януари, който от 1951 г. се празнува по гражданския календар и като Ден на родилната помощ. 

Да се обяви грипна ваканция, за да се спре разпространението на заболяването, апелира майка на ученик от Видин. През последната седмица заболеваемостта от грип и остри респираторни заболявания в област Видин достигна 332 на 10 000 души от населението, сочат данните на Националния център по заразни и паразитни заболявания. 

Министерство на труда и социалната политика (МТСП) започна кампанията за набиране на проекти за изграждане на достъпна жилищна среда. Одобрените предложения ще се финансират по Компонент 1 на Националната програма за достъпна жилищна среда и лична мобилност на хора с увреждания. Документи могат да се подават до 15 май. По програмата може да се кандидатства за осигуряване на средства за изграждане на достъпна среда до жилищата на хората с увреждания, което ще помогне за социалното им приобщаване. Всяко одобрено предложение ще бъде финансирано с до 100 000 лв., с които могат да се изградят и монтират необходимите рампи, подемни платформи и асансьори. Подробна информация за условията и документите за кандидатстване по Компонент 1 може да се намери на интернет-страницата на МТСП в рубрика "Национална програма за достъпна жилищна среда и лична мобилност". 

Незадоволителното темпо на строителните дейности на път Е-79 в участъка между Мездра и село Люти дол провокираха извънредна проверка на място. Кметът на Община Враца Калин Каменов, народните представители от 6-ти Многомандатен избирателен район Красен Кръстев, Мартин Харизанов, Иво Цанев, Андрей Вълчев и Ивайло Папов, както и областният управител Николай Николов направиха инспекция на ремонтните дейности.

В Държавен вестник днес са обнародвани промените в Закона за съдебната власт, с които се прекратява процедурата за избор на главен прокурор и се въвежда забрана за този състав на Висшия съдебен съвет да открива нови процедури и да избира председатели на върховните съдилища и обвинител №1 поради изтеклия мандат на членовете му. Промените влизат в сила от днес, като се очаква да бъде свикано заседание на Пленума на ВСС, който да прекрати процедурата по избор на главен прокурор, в която има един кандидат - главен прокурор Борислав Сарафов.

Министерството на иновациите и растежа стартира инфо кампания за представяне на процедурата "Малки иновативни грантове за малки и средни предприятия" от Програма "Научни изследвания, иновации и дигитализация за интелигентна трансформация". Мярката е с бюджет 25 млн. лв. Насочена е към микро-, малки и средни предприятия и е под формата на фиксирани грантове за предоставяне на услуги от доставчици на знания като университети/научни организации, вкл. центрове за компетентност, центрове за върхови постижения, лабораторен комплекс на София тех парк и научноизследователски инфраструктури от Националната пътна карта за научна инфраструктура. Средствата ще се предоставят за научно-интензивни услуги, които помагат на бизнеса да въведе нови продукти, процеси или услуги, да реши технологични проблеми, да разработи нови бизнес модели или прототипи и осигуряват достъп до уникална изследователска инфраструктура. Крайният срок за подаване на проектни предложения чрез системата ИСУН е до 16:30 часа на 28 март 2025 г.

Водоподаването в Лом ще бъде спряно тази вечер, уведомяват от местната администрация. Причината е авария на кръстовището на улиците "Добруджа" и "Драгоман", която в рамките на днешния ден не е отстранена. Аварийният ремонт ще продължи през утрешния ден, докато водоподаването бъде възстановено.

Конкурс  под наслов "Спомени за нашия град“ организират от Общината в Мизия. Граждани могат да изпращат снимки, видеоматериали, архивни документи, писма или всякакви други спомени, които разказват за живота, хората и събитията в Мизия през годините. 

Концертът "Музика от света на киното" на китаро-мандолинен оркестър "Монтана“ ще се проведе днес в града. Групата е с художествен ръководител Жулиета Калчева. Концертът ще се проведе в Народно читалище "Разум 1883“ в Монтана от 18:30 часа, входът е свободен.

]]>
Новини Tue, 21 Jan 2025 18:00:22 +0200
Монтана отбеляза Бабинден с четири новородени бебета https://bnr.bg/vidin/post/102104661/montana-otbelaza-babinden-s-chetiri-novorodeni-bebeta 102104661

Четири бебета се появиха на бял свят в болницата в Монтана в Деня на родилната помощ. Повече раждания отчитат акушерите, но вече се забелязва проблем с липсата на медицинските специалисти.

От началото на годината е даден живот на 40 деца от Северозапада. 739 бебета са родени в държавната болница през миналата година. Изпълнителният директор на лечебното заведение д-р Тони Тодоров поздрави специалистите от родилно и неонатологично отделения:

"В целия Северозапад тук се раждат деца не само от област Монтана, но и от съседните области."

Имаме всички условия, за да си вършим добре работата, каза д-р Захари Николов, завеждащ родилно отделение и загатна за бъдещ проблем:

"Тук е традиция последните 10-15 години да се раждат много бебета. Това, което ни притеснява, е кадровият състав, акушерките остаряват, имаме в пенсионна възраст, имаме свободни длъжности, не идват млади хора. Работата се увеличава с всеки изминал ден."

Д-р Снежана Христова вече 43 години дава живот на деца от отделенията в болницата в Монтана и Белоградчик:

"Това е денят на жената, на репродукцията. Това е смисълът на целия живот, новият живот, за да продължим."

Първото родено бебе за годината е Александър от Чипровци. Най-малкото родено е само килограм и 430 грама, съобщи д-р Даниела Белниколова:

"Най-младата ни родилка е 14-годишна, най-възрастната - 44-годишна."

Майките дават нетрадиционни и екзотични имена на своите рожби:

"Зоро, Лиан, Катлея, Ауроро, Тамая."

]]>
Новини Tue, 21 Jan 2025 16:15:36 +0200
Дълги дел възстановява традицията за Бабинден https://bnr.bg/vidin/post/102104501/vazstanovavat-tradiciata-za-babinden-v-dalgi-del 102104501

В монтанското село Дълги дел възстановиха традицията да се отбелязва Бабинден. Днес 14 жени се събраха в планинското село, за да почетат празника и бабите-акушерки, които дават нов живот и помагат на жените при раждане.  Организатори на традиционния ритуал на Бабинден са две млади жени от Монтана : 38 -годишната художничка Десислава Кръстева и Мая Асенова, разказва Десислава Кръстева

"Решихме да направим един различен Бабинден, защото това е един от най-големите народни празници, обредността е подчинена на желанието да се засвидетелства почит към жените, които са бабували. Решихме да възстановим този обичай. А той е следният: още преди изгрев слънце майките с деца от една до тригодишна възраст отиват на чешмата да налеят прясна вода. В котлето с водата пускат стрък босилек или здравец. Вземат калъп сапун и една нова кърпа и се отправят към дома на бабата да ѝ „полеят“. Обредното поливане на бабата-акушерка се извършва под плодно дърво в градината, върху дръвника или отпред на стълбите. Всяка жена подава на бабата сапуна, полива ѝ вода да се измие и я дарява с пешкира, който е донесла. След това бабата избърсва мокрите си ръце в полите на невестите - да са плодовити и лесно да раждат. На обед булките и невестите се събират на празнично угощение в дома на бабата-акушерка. Всяка жена носи прясна погача, баница, варена или печена кокошка и бъклица с ракия или вино. Целува ръка на бабата и ѝ подава подноса с храната... Този обичай е важен и днес, защото показва много надежда, вяра, кураж и сила. Ние като организатори искаме да покажем на младите, че традициите не трябва да се забравят..."

На днешния ритуал в чест на Бабинден, състоял се в село Дълги дел, община Георги Дамяново, се включват и млади жени, които уважават женския празник, разказва Мая Асенова:

"Решихме да участваме в обичая за Бабинден, защото вярваме, че традициите са мост между поколенията и така показваме, че ценим наследството . Празникът носи специална енергия и ни харесва дълбоката символика, уважението към жените, допада ни и веселата атмосфера на празника. Уважението към възрастните и сплотеността на общността ни харесва. Бихме искали да се запази автентичността на празника... Събрахме жените и бабите на едно място, за да почетем традицията. Всяка жена донесе различни ястия - пълнени чушки, сармички, кекс, питка, баница, локум, качамак..." 

Докато се уважават и почитат българските традиции, ще продължават да се раждат деца и да се множи българският род, убедени са организаторите на празника в село Дълги дел. 

Повече- в двата звукови файла. 

]]>
Предавания Tue, 21 Jan 2025 16:10:33 +0200
Родители искат грипна ваканция във Видин https://bnr.bg/vidin/post/102104654 102104654

Да се обяви грипна ваканция, за да се спре разпространението на заболяването, апелира майка на ученик от Видин. Според жената, пожелала името ѝ да не бъде съобщавано, това е наложително в настоящата ситуация.

"Моят апел в тази ситуация е децата да бъдат пуснати в грипна ваканция, тъй като много деца се разболяват, някои дори преповтарят симптомите на грип. Моето дете за втори път се разболява, сега сме с установен грип тип А. Всички деца имат да оправят оценки, предстоят изходни нива. Няма как на този етап всички деца да минат всички тези изходни нива, така че нека да обявят грипна ваканция за всички, за да може хем да се стопира грипът, хем да могат всички деца да направят тестовете по едно и също време." 

През последната седмица заболеваемостта от грип и остри респираторни заболявания в област Видин достигна 332 на 10 000 души от населението, сочат данните на Националния център по заразни и паразитни заболявания. От понеделник са в сила противоепидемични мерки за ограничаване разпространението на болестта. В детските градини и училищата е въведен сутрешен филтър, учебните занятия остават присъствени. 
]]>
Новини Tue, 21 Jan 2025 16:05:36 +0200
70-годишна жена и синът ѝ са задържани за нападение https://bnr.bg/vidin/post/102104650/70-godishna-jena-i-sinat-sa-zadarjani-za-napadenie 102104650

Мъж и майка му са задържани в полицията в Монтана до 24 часа за нанасяне на телесна повреда на жена - бивша съпруга на сина, в условията на домашно насилие.

Снощи малко преди полунощ в Районно управление Монтана е постъпил сигнал за битов скандал и последвала физическа саморазправа в частен дом в областния град.

На място полицаите установили, че същата вечер около 22:30 часа в условията на домашно насилие 47-годишен жител на Монтана, нанесъл побой на бившата си съпруга, на 36 години, също от Монтана.

Впоследствие в жилището дошла и майката на мъжа, на 70 години, която нанесла удар със стъклена бутилка по главата на жената.

Пострадалата е прегледана в МБАЛ - Монтана и е освободена за домашно лечение с натъртвания и охлузвания по главата и тялото.

В Районното управление Монтана е образувано досъдебно производство.

]]>
Новини Tue, 21 Jan 2025 16:01:57 +0200
Психолог: Прегръдката е универсално лекарство https://bnr.bg/vidin/post/102104554 102104554

21 януари се отбелязва като Международен ден на прегръдката. Идеята за празника се заражда в САЩ през 1986 г., а за негов инициатор се смята пастор Кевин Заборни. В САЩ денят е известен като Национален ден на прегръщането и е признат официално от американското Бюро за патентите и за търговските марки. Датата 21 януари е избрана от пастор Заборни, защото се пада между коледните и новогодишните празници и Свети Валентин, отбелязван на 14 февруари. Смята се, че около 21 януари хората се чувстват изчерпани след коледните празници и все още не са се заредили с необходимата енергия за Празника на влюбените. Денят на прегръдката се отбелязва и в други страни като Германия, Великобритания, Китай.

Прегръдката е символ на любовта, приятелството, доверието. Прегръщаме се, когато сме тъжни, но и когато сме щастливи. Символ на какво е прегръдката попитахме видинчани:

"Истинска любов... Например децата, не съм ги виждала отдавна и като ги видиш тебе ти става мило... Мисля, че прегръдката лекува и не само когато си болен, но и когато си отчаян... Има едни, които казват, че като се прегръщат не им е приятно, има хора, които обичат да ги прегръщат. Това е израз на някакво чувство, всеки за себе си го оценява... Прегръдката е хубаво нещо, ама освен внука си да го прегръщам с удоволствие, друг не ми се случва, или дъщерята... Правено е експеримент от прегръдката какъв ефект има от нея. Значи на непознати хора. Тръгвам сега и почвам да прегръщам, всеки ще се почувства приятно, няма някой, който да му е неприятно. Може да се учуди, значи може да има и такива хора, но е приятна прегръдката."

Животът на човек започва с прегръдка. Когато се ражда бебето, прегръдката от негова майка е знак за майчината любов. Любовта в началото на живота ни е много по-важна от храната, казва психологът от Враца Нина Димитрова.

"Прегръдката е нещо много важно за живота ни от малки до големи. Доказано е вече научно, че новороденото бебе може да оцелее без храна няколко дни, но не и ако бъде лишено от ласки и физически контакт, ако не получи любов. Т.е. от най-ранна наша възраст, от появата ни на тази земя ние се нуждаем от това вълшебно усещане... Прегръдката, според мен е израз на тази чиста, ефирна човешка емоция, толкова необходима, за да сме себе си и за да сме здрави. Нуждата от любов е жизненоважна за всеки от нас и получената искрица любов ни кара да се почувстваме добре дошли на този свят и да разберем, че заслужаваме любовта и дълбоко в себе си сме добри хора. И това ни прави наистина добри, т.е. този безмълвен израз на езика на нашето тяло", каза Нина Димитрова.

Прегръдката зависи от нашия темперамент, от нашето ниво на съзряване и духовно израстване. 

"Прегръдката е универсално лекарство. Лекарство, което трябва да приемаме и да подаряваме по няколко пъти на ден", казва още психологът.

]]>
Предавания Tue, 21 Jan 2025 15:20:15 +0200
На Бабинден с пожелания за повече новородени във видинската болница Празникът започна с духова музика и хоро https://bnr.bg/vidin/post/102104607/na-babinden-s-pojelania-za-poveche-novorodeni-vav-vidinskata-bolnica 102104607

Бабинден по стар стил отбелязаха в акушер-гинекологията на Многопрофилната болница за активно лечение "Св. Петка" във Видин. Точно в Деня на родилната помощ е родено седмото за годината дете в отделението, обясни операционната акушерка Владислава Славова:

"Днес, в началото на работния ден се роди седмото ни бебче за годината, което е живо и здраво момиченце. 2400 грама тежи, 47 сантиметра е и се казва Борислава, на майка Веселка. Пожелаваме си всички, които присъствахме на раждането да сме живи и здрави, майката и нейното семейство и да се раждат през цялата година живи и здрави бебчета."

За цялата минала година в отделението се родени 135 деца. Повечето по естествен път, каза завеждащ отделението д-р Юрка АтанасоваНедостигът на кадри е основният проблем, с който в отделението се налага да се справят.


"Ние сме две лекарки. През уикендите идват двама колеги по два пъти в месеца - от Лом и от Белоградчик, та ние поемаме с колежката глътка въздух. Трудно се издържа и акушерките намаляха, много се и разболяха, обаче, караме я, няма да се предаваме." 


За празника в отделението беше отслужен водосвет.  Родилка ритуално уми ръцете на акушерката.

Спазен беше ритуалът по умиване на ръцете на акушерката

Директорът на болницата д-р Ивета Найденова отправи пожелание към екипа.

"Пожелавам здраве, много успехи и сили да продължават своята дейност с такава любов, както до момента."

 

Областният управител Ани Арутюнян пожела на лекарите и акушерките от отделението да упражняват професията си със същата любов, както до сега. 

"Вие сте тези, които давате първия тласък, първия истински момент на щастие на едно бебе, защото допирът е най-голямата любов. Поздравявам ви във вашия великолепен празник и си пожелавам във видинската болница "Света Петка" да се раждат много повече деца и всички ние да им се радваме."

Заместник-кметът на община Видин Борислава Борисова пожела на екипа на отделението здраве и да продължава напред със същия ентусиазъм и всеотдайност да следва благородната си кауза.

"Да си пожелаем повече родени бебета и нека бебето, което е родено днес, да е поличба." 

]]>
Предавания Tue, 21 Jan 2025 14:57:04 +0200
Видинско училище влезе в Кеймбридж асоциацията в България https://bnr.bg/vidin/post/102103971/vidinsko-uchilishte-e-chast-ot 102103971

Средно училище "Петко Рачов Славейков" във Видин стана член на Асоциацията на Кеймбридж училищата в България, доброволно обединение на учебни заведения, стремящи се към по-високо ниво на преподаване на чужд език.

Днес в организацията членуват 178 училища от цялата страната и интересът към нея непрекъснато нараства, казва директорът на СУ "П. Р. Славейков" Росица Димитрова:



"В края на миналата година нашето училище стана член на Асоциацията на Кеймбридж училищата в България, което е едно признание и гордост за  нас. В същото време идва и голямата отговорност да организираме състезания по английски език, които да се провеждат с учениците от прогимназиален, гимназиален етап. Започна подготовка на тези състезания... Това ще става с нашите преподаватели и с нашите ученици... Има възможност и ученици от други училища да се включат в състезанията, които организираме ние... Много ентусиазирано започваме работа и първото ни състезание е през месец февруари... Таксата е 20 лева и има условие минимум 20 ученици да се включат..."

Повече - в прикачения звуков файл. 
]]>
Предавания Tue, 21 Jan 2025 13:05:05 +0200
Яница Петкова, "Мяра": Няма ентусиазъм, но все пак управлението е приемливо за българите За повече от половината от запитаните българи кабинетът "Желязков" е приемлив https://bnr.bg/vidin/post/102104466/anica-petkova-mara-nama-entusiazam-no-vse-pak-upravlenieto-e-priemlivo-za-balgarite 102104466 Яница Петкова

37,4% от пълнолетните българи приемат формулата на правителството "Желязков". Това сочи експресен сондаж на социологическа агенция „Мяра“. Формулата на правителството по-скоро приемат 21,4%, 16,5 на сто по-скоро не я приемат, а 20,8% съвсем не я приемат. Останалите близо 4 на сто от запитаните се затрудняват да отговорят. 

"Повече от половината от запитаните българи отговориха, че подобен тип управление все пак е приемливо. Не твърде сериозно мнозинство, но въпреки всичко е малък кредит на толерантност в началото на новата власт. Има обаче и немалък дял от респондентите, които отговарят, че подобно управление е неприемливо или абсолютно неприемливо", коментира в "Посоките на делника" Яница Петкова, политолог в социологическа агенция "Мяра".

Настоящото допитване потвърждава резултатите, които социолозите наблюдават през последните месеци и които показват, че по-голямата част от българското общество иска редовна власт.

"Преди няколко седмици сондаж на "Мяра" показа, че 75% от пълнолетното население на страната иска да има редовно правителство макар и с някои компромиси. Малцинство отговориха, че трябва да има нови избори и да не се правят никакви компромиси в управлението. Това е нагласа, която отчитаме вече доста дълго време. Така че сегашните нагласи не са нови, не са учудващи. В никакъв случай не можем да говорим за ентусиазъм с новата коалиция, а по-скоро за едно отдъхване в рамките на нашата държава, която вече доста дълго време е в ситуация на политическа нестабилност. Какво ще се случи с това управление обаче ще бъде на дневен ред през следващите месеци. Тепърва ще видим как ще работи, по какъв начин ще се взимат решенията, кой ще надделява в тези решения, ще има ли зависимости. Този малък кредит на доверие или приемливост, каквито отчетохме в самия старт на този нов кабинет, дали ще се запази или ще бъде изчерпан бързо."

Проучването е проследило и какво е отношението на българите към встъпването в длъжност като президент на САЩ на Доналд Тръмп.

"По-голямата част от българите гледат на избора на Доналд Тръмп по-скоро с надежда. Нашият въпрос гласеше дали изборът на Тръмп по-скоро ви вдъхва надежда или е по-скоро разочарование за Вас. Около 49% от българите отговарят "надежда". Около 1/3 отговорят "по-скоро разочарование". Останалите се колебаят в преценката си. Нашето общество се оказва по-скоро консервативно, но и умерено в своя консерватизъм. Що се отнася до възприятията в България, явно изборът на Тръмп е в унисон с обществените нагласи тук. Що се отнася до отношението на обществото ни към влиянието на Тръмп за войната в Украйна, има малко повече разделение, повече колебание, но все пак има някакво очакване, че изборът на Тръмп ще повлияе на това този въпрос да се реши. Разделено е обществото ни - 47% вярват, че Тръмп действително може да намери изход от ситуацията с руската агресия в Украйна, 44,3% обаче не вярват в това."

Според Яница Петкова напоследък се засилват консервативните течения в Европа и света, но промяната в това отношение не може да се нарече драматична.

"През последните няколко години го видяхме доста ясно - на европейските избори миналата година, преди това в отделните нови правителства в много европейски държави, виждаме го в Италия, в Германия, Франция, Унгария... Има възход на консервативни партии и формации, което е логично и очаквано с оглед на множеството несигурности, породени от кризата с COVID, след това войната в Украйна, икономическа несигурност, избухване на множество конфликти... Всичко това поражда несигурност в обществата и естествено до голяма степен обосновава възхода на консервативното, което все пак залага на старото, изпитаното, сигурното, на това, в което хората не се съмняват и могат да се доверят, затваряйки се в общността, в семейството, в нацията. Но не бива да очакваме някаква кризисност и рязкост. Що се отнася до нашето общество, би било добре приет един умерен консерватизъм. Голяма част от отговорите на българите по много въпроси показва именно това - без резки завои нито в едната, нито в другата посока."

Пресилено е да се твърди, че политическата криза у нас приключва и че Тръмп може да реши всички проблеми, коментира още политологът.

"Не сме по никакъв начин напълно разрешили всичките си проблеми, но поне сме една крачка по-напред от бездънната яма, в която бяхме изпаднали. А що се отнася до това дали Тръмп ще реши всички проблеми, не, не мисля. По-скоро ще се промени подходът, по който се разглеждат решенията на проблемите, които имахме до момента. Ще сме свидетели на повече реализъм в международната политика, а той в много от случаите устройва по-силния."

Повече - в прикачения звуков файл.

]]>
Нашата тема Tue, 21 Jan 2025 12:24:42 +0200
Бъдеща акушерка: Това е най-благодарната професия https://bnr.bg/vidin/post/102104452 102104452 Деница Веселинова

Прекрасно е да посрещаш новия живот. С тези думи бъдещата акушерка Деница Веселинова от Видин описва професията, която си е избрала. Четвъртокурсничката в Медицинския университет в София обясни, че по време на обучението си е имала възможност да се докосне до същността на акушерската работа и е силно мотивирана да я практикува. 

"Моята професия, мога да кажа, че е моето нещо, открила съм го, чувствам се прекрасно. Много е прекрасно чувството да посрещаш новия живот. Първото раждане премина много вълнуващо. Разбира се, около мен имаше дежурни акушерки, практикуващи, които помагаха и даваха съвети. Благодарността, която видях, в очите на майката, когато ѝ подадох бебето, беше нещо невероятно и това беше нещото, което ме убеди, че съм на правилното място и на правилния път."

Деница Веселинова е наясно, че в работата, свързана с хора, винаги има трудни моменти, включително и в сферата на медицината, но трудностите никога не са я разколебавали. Освен това, бъдещата акушерка е категорична, че ще се реализира в България. Идеята ѝ е да натрупа опит в столична болница, а след това да продължи да практикува в родния си град Видин. 

А на младите момичета, които тази година ще прекрачат прага на университетите, за да се обучават за акушерки, пожела:

"Давайте смело! Това е най-прекрасната и благодарна професия!" 
]]>
Предавания Tue, 21 Jan 2025 12:14:42 +0200
Образователният медиатор на годината е от Монтана https://bnr.bg/vidin/post/102103904/obrazovatelniat-mediator-na-godinata-e-ot-montana 102103904

Красимир Христов от Монтана получи голямата награда „Образователен медиатор на годината“ в категорията "Мъже". Конкурсът се организира от Център за междуетнически диалог и толерантност „Амалипе“ за четвърта поредна година. Церемонията за връчване на отличията се проведе в Министерството на образованието и науката.

Красимир Христов работи в Професионалната гимназия по лека промишленост в Монтана. С него говорим за работата на образователния медиатор: 

"Образователният медиатор е мост между училището и родителите, неговата функция е да направи така, че да не отпаднат децата от училище. Налага му се да влиза в ролята на психолог, педагог, възпитател, работата ни не е само 8 часа, а 7/24 часа. Уважавана фигура е, припознат е от общността, трябва да е с авторитет, трябва да говори езика на децата и да познава бита и културата на тази общност. Да си образователен медиатор е призвание, трябва да влагаш душа и сърце в тази работа. Много по-лесно ми е да работя с големите ученици, успявам да бъда техен приятел - те имат респект към мен като по-голям и като учител, но ме имат и като по-близък. Споделят с мен неща, които не биха споделили с родители и учители. Търсят ме всеки ден... Удовлетворен съм от своята работа, това за мен е призвание...

Наградата за мен е отговорност, трябва  още повече да се доказвам, всеки ден..."

Сред отличените бяха и Ромарио Александров от Професионалната гимназия по облекло „Елисавета Багряна“ в Бяла Слатина в категорията „Будител-вдъхновител“ и Павлина Милкова от ОУ „Отец Паисий“ в село Софрониево, община Мизия, за „Развитие и популяризиране на ромската култура“.

Повече - в прикачения звуков файл. 
]]>
Предавания Tue, 21 Jan 2025 12:00:27 +0200
"Ботев" привлече нападател от Бразилия https://bnr.bg/vidin/post/102104370 102104370

Бразилски нападател подсилва пролетната селекция на "Ботев" (Враца). От клуба представиха Евертон Потигуар. Бразилският нападател, роден на 7 юни 1998 година, идва от "Санта Круз де Натал", за да подсили офанзивната линия на клуба.

Евертон Потигуар започва професионалния си път в "Атлетико-CE", като през ноември 2023 г. преминава в "Крузейро Арапирака". Там записва участия в няколко мача в различни турнири. На 20 февруари 2024 г. преминава в "Соуса", където продължава развитието си. През септември 2024 г. прави трансфер в "КФК", а сега, от началото на 2025 г., става част от "Ботев" (Враца).

Привличането на Евертон Потигуар е реализирано със съдействието на мениджъра Джери Перейра, който е добре познат в България. Перейра, известен с успешните си сделки, преди години помогна на "Левски" да привлече Уелтон Фелипе, Жоаозиньо, Зе Соарес и Жеан Карлос. През годините Перейра не само е довеждал качествени играчи в България, но и е успявал да ги трансферира в чужбина за милиони евро, укрепвайки финансовото състояние на клубовете, припомнят от "Ботев".

]]>
Спорт Tue, 21 Jan 2025 10:45:06 +0200
Косовар укрепва защитата на "Ботев" https://bnr.bg/vidin/post/102104368 102104368

Врачанският "Ботев" представи като ново попълнение Ариан Кабаши. Той е централен защитник от Косово, роден на 26 септември 1996 година. Има богат опит в международния футбол. 

През последните сезони Ариан игра във Вейкауслигата, най-високото ниво на финландския футбол, където се изяви като стабилен и опитен защитник. През сезон 2024 той записа 12 мача и 1 гол за отбора на Екенас. Преди това е носил фланелката на "Лахти" в продължение на два сезона, изигравайки 34 мача във всички турнири. Кариерата му включва и престой в швейцарския "Сион", където е играл както в Суперлигата, така и в младежките дивизии.

]]>
Спорт Tue, 21 Jan 2025 10:42:41 +0200
Трима са задържани за кражби от магазини във видински села https://bnr.bg/vidin/post/102104340/policiata-vav-vidin-zadarja-trima-za-krajbi-ot-magazini 102104340

Трима души са задържани за две кражби от хранителни магазини, съобщават от полицията във Видин. 17-годишен видинчанин, 25-годишен от с. Новоселци и 23-годишен от с. Неговановци са в ареста за 24 часа.

Кражбите са извършени в селата Ясен и Ново село. От първия магазин са взети хранителни стоки, а от втория – около 1000 лева и 10 стека цигари. 

Криминалистите са открили и иззели голяма част от откраднатото. 

Разследването продължава в рамките на две досъдебни производства.


]]>
Новини Tue, 21 Jan 2025 10:10:12 +0200
Павлина Герина: Законови промени трябва да утвърдят акушерската професия https://bnr.bg/vidin/post/102104138 102104138 Павлина Герина

Младите не могат да бъдат мотивирани да се обучават за акушерки, ако цялостната среда, касаеща дейността им, не е добра. Това каза в "Направление здраве" председателят на Алианса на българските акушерки Павлина Герина. По думите ѝ, годишно около 120 млади акушерки излизат от университетите, което не е достатъчно. Една от промените, за които организацията настоява, е патронажната грижа да премине от личните лекари към акушерките. Павлина Герина изрази и безпокойството си за бъдещето на професията.

"Все по-малко млади момичета пристъпват към обучение в тази професия. Отговорността, осъзнавайки отговорността, която е много голяма, а невъзможността да бъде разгърната цялата палитра на дейностите в акушерската ми професия ни ограничава и това демотивира младите хора. Всъщност много момичета са казвали - "аз искам да водя патронажна грижа", "искам да бъда акушерка извънболнична". А това към този етап не е възможно. Възможността е да работи на кабинет при личен лекар или на кабинет при акушер-гинеколог, което ограничава възможността за дейност. Това да мотивира. Но аз вярвам, че в бъдеще, с разкриване на самостоятелни акушерски практики и възможности да се договаря финансиране от здравната каса, надявам се и със законови промени възможност за акушерките да имат самостоятелна професионална, особено организация, всичко това ще се подреди."

Павлина Герина посочи, че Алиансът на българските акушерки полага много усилия, за да подкрепи работещите в грижата за майките и бебетата, така че да продължават да се развиват, да остават в професията и да бъдат полезни на майките и техните деца. 

]]>
Предавания Tue, 21 Jan 2025 10:05:28 +0200
Забавянето на строежа на път Е-79 предизвика нова проверка https://bnr.bg/vidin/post/102104312/zabavaneto-na-stroeja-na-pat-e-79-predizvika-nova-proverka 102104312

Незадоволителното темпо на строителните дейности на път Е-79 в участъка между Мездра и село Люти дол провокираха извънредна проверка на място. Кметът на Община Враца Калин Каменов, народните представители от 6-ти Многомандатен избирателен район Красен Кръстев, Мартин Харизанов, Иво Цанев, Андрей Вълчев и Ивайло Папов, както и областният управител Николай Николов направиха инспекция на ремонтните дейности, съобщиха от общинската управа в града под Околчица.

Констатацията на всички е, че строителните фирми имат достатъчни капацитет и ресурс за много по-ефективна работа. Съвместните проверки ще продължат и дори ще зачестят, защото завършването на този проект в най-кратки срокове е от ключово значение за Враца и Северозападна България.

Точно преди година се състоя подобна проверка. Последва временно пускане на отсечката между Мездра и Ботевград, след което строителите поискаха по-дълъг срок за ново спиране на трафика заради дейностите си.

]]>
Новини Tue, 21 Jan 2025 09:31:09 +0200
Отбелязваме Деня на родилната помощ https://bnr.bg/vidin/post/102104302/otbelazvame-dena-na-rodilnata-pomosht 102104302

Денят на родилната помощ се чества официално от 1951 г. на Бабинден, но тогава датата е 8 януари. С въвеждането на Григорианския календар през 1916 г. тя се измества с 13 дни напред, но Българската православна църква приема тази промяна едва през 1968 г. и така се стига до отбелязването на Бабинден на две различни дати, добили популярност според двата календара - на 8 януари (Бабинден) и на 21 януари, който от 1951 г. се празнува по гражданския календар и като Ден на родилната помощ. Общество ни отдава дължимото на всеотдайния и високоотговорен труд на акушер-гинеколозите и акушерките - хората, допринесли за развитието на родилната помощ в България.
Бабинден е един от големите народни женски празници, посветен на "бабите" - жените, които помагат при раждане на младите булки и невести, които са раждали. Обредността през този ден е подчинена главно на желанието да се засвидетелстват почит и уважение към възрастните жени, които са "бабували" на родилките. Този празник е езически и идва от далечните праславянски времена, но се е запазил и по време на Възраждането е бил изключително почитан.

]]>
Новини Tue, 21 Jan 2025 09:22:35 +0200
"Музика от света на киното" - концерт на китаро-мандолинен оркестър "Монтана“ https://bnr.bg/vidin/post/102104262/muzika-ot-sveta-na-kinoto-koncert-na-kitaro-mandolinen-orkestar-montana 102104262

Концертът "Музика от света на киното" на китаро-мандолинен оркестър "Монтана“ ще се проведе днес в града. Групата е с художествен ръководител Жулиета Калчева, а повече подробности за концерта сподели диригентът и аранжор Андрей Колев

"Ние сме правили такъв концерт преди пет години и беше много успешен. Направихме нови аранжименти с нови филми...В дъното ще се прожектират и трейлърите на филмите. Ще е много интересно на хората."

Концертът ще се проведе в Народно читалище "Разум 1883“ в Монтана от 18:30 часа, а входът е свободен.


]]>
Новини Tue, 21 Jan 2025 08:33:28 +0200
Община Мизия организира конкурс "Спомени за нашия град“ https://bnr.bg/vidin/post/102104253/obshtina-mizia-organizira-konkurs-spomeni-za-nashia-grad 102104253

Конкурс  под наслов "Спомени за нашия град“ организират от Общината в Мизия. Граждани могат да изпращат снимки, видеоматериали, архивни документи, писма или всякакви други спомени, които разказват за живота, хората и събитията в Мизия през годините. Повече за целта на конкурса разказа Валя Беляшка от отдел "Култура" в община Мизия:

"Идеята на конкурса е да съберем повече материали от основаването на града, за да може да направим една галерия по повод 55-годишнината награда...Кадрите в читалището и в Общината не са много от построяването на града. Искаме да съберем от гражданите, защото със сигурност те притежават такива, даже и лични да са ..."

Материалите се изпращат на имейл или на място в сградата на общината, а крайният срок за участие е 25 януари.

]]>
Новини Tue, 21 Jan 2025 08:21:14 +0200
Снимката на 20 януари 2025 година https://bnr.bg/vidin/post/102104113/snimkata-na-20-anuari-2025-godina 102104113

С много настроение, хора, развети български знамена и ритуално „къпане“ за здраве премина снощи и днес празникът в Кула. За първи път тази година в отбелязването на Йорданов и Ивановден по стар стил участваха освен къпачите и жителите на града.

Броят отсъстващите по болест ученици в област Монтана. За последната седмица най-висока е заболеваемостта във възрастовата група 5-14 години.

От днес до 26 януари на територията на община Видин се въвеждат временни противоепидемични мерки. Те са във връзка с обявената грипна епидемия, обявена поради завишена заболеваемост.

Враца е сред областните центрове в България, които са лидери по усвоени пари от Европейския съюз, това показва анализ на Института по пазарна икономика, който обхваща периода на членството ни. В града под Околчица и 10 общини в областта са привлечени по около 6 000 лева на човек от населението през последните 18 години.

Брутният вътрешен продукт на човек от населението в област Враца продължава да нараства, сочи анализ на Института за пазарна икономика, направен за изминалата 2024 година. Според същия източник, средната годишна брутна работна заплата на наетите е третата най-висока в страната.

Община Видин ще подпомогне със средства от програмата за капиталови разходи видинския квартал "Химик", след ремонта на пътното платно в участъка пред Здравната каса. Проектът е на ВиК дружеството, но Общината има пряко отношение към него, каза за Радио ВИДИН Мартин Дончев, заместник-кмет по финансово-стопанската дейност, бюджет и икономическо развитие.

Редовно заседание на Общинския съвет ще се състои във Видин на 27 януари, понеделник. Дневният ред включва предложение за приемане на проект за Програма за намаляване на риска от бедствия. Ще бъде гласуван и Общинският план за младежта за 2025 година.

Четири са регистрираните катастрофи с материални щети на територията на област Видин за изминалата седмица.


Шофьорите в Монтанско най-често не спазват пътните знаци и карат без колани. От проверените над 800 моторни превозни средства са констатирани 300 нарушения, отчитат от КАТ.

Продължава приемът на заявления за 30 съдебни заседатели към Районния съд в Лом. Изискването към кандидатите е да са дееспособни български граждани на възраст от 21 до 68 години. 

Силна година отчита читалището във видинското село Каленик. В календара им са включени всички празнични дни. Най-много се радват обаче на новосъздадения Детски танцов състав "Калениче", каза Габриела Георгиева, секретар на читалище "Съзнание" в с. Каленик.

Ани Християнова, Габриела Иванова и Калоян Калоянов от СУ "Св. Климент Охридски" в Зверино получиха признание за участието си в Четвъртия национален конкурс за детска рисунка "Зимна приказка". Децата са част от групата за ресурсно подпомагане с преподавател Петя Илиева, която активно ги насърчава да развиват таланта си. 

Концерт на китаро-мандолинен оркестър „Монтана“ ще се проведе утре в Монтана. Групата е с художествен ръководител Жулиета Калчева. Концертът ще се състои в Народно читалище „Разум 1883“ от 18:30 часа.


]]>
Новини Mon, 20 Jan 2025 18:00:37 +0200