Европа на отечествата (обзор - октомври)

Наказателната процедура на Европарламента срещу Унгария, Програма за училища и посланици, цифровизация и конкурентност на европейската икономика, проектобюджетът на ЕС за 2019 г. Това най-посещаваните публикации на подсайта на страницата на bnr.bg – euranetplus за месец октомври.

Наказателната процедура срещу Унгария

Силен призив за обединение, но и знак за разделение се видяха на есенната сесия на Европейския парламент в Страсбург на 2 октомври. След кулминацията - ежегодната реч за състоянието на Съюза на председателя на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер, вотът по резолюцията за Унгария раздели най-голямото политическо семейство в Европарламента - тази на ЕНП. Еевродепутатите одобриха процедурата с 448 гласа "за", 197 "против" и 48 "въздържали се". С гласуването Европейския парламент задейства наказателна процедура срещу Унгария, която може да доведе до отнемане правото на глас на Будапеща в Съвета на Европейския съюз.

Различно и далеч от единодушието гласуваха българските евродепутати. След вота в кулоарите те коментираха резолюцията.

Емил Радев, депутат от ЕНП и ГЕРБ: „
Безпрецедентно решение на Европейския парламент. Голямо разделение имаше. Не приемам и аргументите, с които се прие тази резолюция, като например обвинение към Унгария, че законодателството е такова, че семейството е само между мъж и жена и не допуска еднополовите двойки и заради това може да има случай на дискриминация. Това е на практика намеса във вътрешните работи в правния статут на една държава членка“.

Светослав Малинов от Демократи за силна България, която също е част от ЕНП: „Аз съм от тези, които още от две години твърдят, че позицията на Орбан е неприемлива и че той води политика, която е по същества антиевропейска според Лисабонския договор, а не според някакви общи абстрактни разсъждения“.

Европарламентът изпрати послание, което може да се тълкува по два начина, смята Петър Курумбашев от Социалистите и демократите, БСП: „От една страна действително има доста противоречиви практики в Унгария и по отношение на Централноевропейския университет и по отношение на независимостта на медиите. Но всъщност ние можем да открием някои паралели между Европа и Унгария по отношение на медиите“.

Сигналът, който даде Европейският парламент е отвратителен, смята Ангел Джамбазки от Европейските консерватори и реформиристи, ВМРО: „ЕС е замислен или би трябвало да е замислен като съюз на суверени държави, които се уважават едни други. Тоест, най-добре какво става във вашия дом знаете вие, а не съседите от другия вход. И не им е работа на съседите от другия вход да си завират носа във вашия хол“.

За резолюцията гласуваха Филиз Хюсменова, Илхан Кючук и Искра Михайлова от групата на либералите и ДПС. Също в подкрепа на решението гласуваха Светослав Малинов от ЕНП и демократи за силна България и Сергей Станишев от Социалистите и демократите, БСП.

Български депутати от различини политически семейства не подкрепиха решението за Будапеща. Това са Николай Бареков и Ангел Джамбазки от Европейските консерватори и реформисти, Емил Радев, Асим Адемов, Андрей Ковачев, Андрей Новаков и Владимир Уручев от ЕНП, ГЕРБ и Момчил Неков от Социалиститите и демократите, БСП. Ева Майдел от ЕНП, ГЕРБ се въздържа, а в гласуването не участваха Неджми Али от либералити, както и Георги Пирински и Петър Курумбашев от Социалистите и демократите, БСП.

Образователна инициатива на ЕС

От три години насам Европейският парламент осъществява своя образователна инициатива Програма за училища посланици. Тя е насочена към ученици от средни и професионални училища и е предназначена да повиши тяхната осведоменост относно Европейския съюз и Европейския парламент като институция и представителство на гражданите на Съюза, както и да повиши познанията им върху европейското гражданство и парламентарната демокрация. Кампанията за кандидатстване за училище-посланик на Европейския парламент приключи на 17 септември. Към края на годината ще станат известни и победителите.

Дигитализация на бизнеса

На 18 и 19 октомври във Виена, в рамките на австрийското председателство на Съвета на Европейския съюз, се провежда конференция, посветена на значението на цифровизацията за конкурентоспособността на европейската икономика.

Почти по същото време във Варна сдружение „Български бизнес форуми“ организира с подкрепата на Европейската стартъп мрежа конференция за дигитализацията на бизнеса и обществения сектор – „Innowave Summit 2018“, на която над 60 представители на световни интернет брандове споделиха своя опит. Във форума участва и българският еврокомисар Мария Габриел.


Андрей Новаков е сред преговарящите за бюджета на ЕС

До средата на ноември се очаква да станат известни параметрите на проектобюджета на Европейския съюз за 2019 година. Това каза евродепутатът Андрей Новаков, който за четвърта поредна година ще бъде сред преговарящите от страна на Европейския парламент. "Важно е да се увеличат парите за обмен на млади хора", каза Новаков и допълни: "Бюджетът на програма "Еразъм" ще нарасне значително през следващите години. Това означава, че повече студенти ще могат да се възползват, ще има повече стипендии, тоест обхватът на програмата ще бъде по-голям. Аз се надявам също, че програмата ще надхвърли границите на Европа и ще започне да работи и на други континенти."

По думите на българския евродепутат сред приоритетите на Бюджет 2019 ще бъдат и програмите в областта на научните изследвания и иновациите. Предвиждат се също средства за подпомагане на държави, засегнати от природни бедствия. "Очаква се за България да има увеличение и на европейските пари за фермерите, чиито животни пострадаха заради чумата", каза още Андрей Новаков пред БНР.

Изборите за Европейски парламент

През май догодина предстоят избори за Европейски парламент. Очаква се на тях среща да си дадат две основни политически идеи – на консерваторите, които искат повече суверенитет и равноправие между националните държави, и федералистите, които виждат Европа като общ политически организъм. Привържениците на първата концепция започват да се обединяват около слогана „Европа на отечествата“.

Според евродепутата от групата на Европейските консерватори и реформисти Ангел Джамбазки за първи път за „Европа на отечествата“ говори в средата на миналия век тогавашният френски президент Шарл Дьо Гол. По думите на Джамбазки именно тази идея стои в основата на европейския проект.

„Европа на отечествата“ означава ЕС да не се превръша в една бюрократична машина. Европейският парламент трябва да бъде място, в което да се водят смислени политически разговора на важни теми, които засягат всички ни. Такива са спирането на миграцията, охраната на външните граници на Съюза, спиране на двойния стандарт, при който за една и съща дейност в Западна Европа се получават 5 пъти по-високи заплати, отколкото в Източна. „Европа на отечествата“ означава обшност на равноправни държави, които да решават заедно и единодушно предизвикателствата пред тях.“

Ангел Джамбазки прогнозира крах на вота догодина на либералите и социалистите, поради чиято вина ЕС се е превърнал в бюрократична машина. Според него ЕНП върви към разпад. От едната страна, по думите му, застават баварския Християнсоциален съюз, партиите на Виктор Орбан и Себастиан Курц, а от другата либералното крило, което все повече върви към левия политически спектър. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!