Шенген, Брекзит (обобщение)

Приемането на България зависи от Съвета на ЕС

Европейският парламент призова във вторник за премахване на проверките по всички български и румънски гранични пунктове с държавите от Шенгенското пространство във възможно най-кратък срок.

Поредната - пета от 2011 г. резолюция по казуса, бе изготвена от евродепутата Сергей Станишев. Тя бе приета с огромно мнозинство, но няма задължителен характер. Приемането на България в Шенген зависи от Съвета на Европейския съюз, който до момента няма единодушие поради опозицията на Холандия.

Документът, който няма законодателен характер, бе приет с 514 гласа „за“, 107 „против“ и 38 „въздържал се“.

Евродепутатите подчертават, че подход в две стъпки - първо премахване на проверките на вътрешните морски и въздушни граници и после на проверките на сухопътните, би довел до редица рискове, както и би могъл да окаже отрицателно въздействие върху бъдещото разширяване на Шенгенското пространство. Отлагането на пълното присъединяване на България и Румъния към Шенген има негативни последици не само за двете страни, но и за ЕС като цяло, заявяват евродепутатите.

Евродепутатът от Партията на европейските социалисти и член на правната комисия Силви Гийом заяви в интервю за „Хоризонт“, че Съветът често нарушава законите на ЕС:

„За съжаление твърде често страните-членки нарушават европейски правила, като например солидарността. А това откровено подлежи на критика. И когато Съветът се заинати, целият ЕС страда от последствията, в т.ч. и парламентът, който си върши добре работата. А това дава представа за липса на конкретни решения, за разнобой при подхода и то по въпроси, които не са толкова сложни“, каза тя.

Силви Гийом изрази опасение, че въпросът би могъл да пострада заради факта, че комисията „Юнкер“ и европейските институции като цяло са в края на мандата си.

Дебатите по темата бяха вчера, като нито един от изказалите се не оспори, че двете страни напълно покриват критериите за целта. 

Еврокомисарят по образованието, културата, младежта и спорта Тибор Наврачич също заяви, че България и Румъния са готови за пространството за свободно движение, но припомни, че окончателната дума е на Съвета, който трябва да гласува единодушно за приемането им: 

Подкрепа за присъединяването на България и Румъния към Шенгенското пространство по време на дебата декларираха и от Европейската народна партия, от групата на социалистите и демократите, европейските консерватори и от представителите на либералите.

За цялостно приемане на България и Румъния в Шенген настоя евродепутатът от Партията на европейските социалисти и лидер на ПЕС Сергей Станишев. Той представи пред колегите си в Страсбург готовността на двете страни за включване в пространството за свободно движение.

Пред "Хоризонт" Станишев заяви, че ако София и Букурещ бъдат приети поетапно в Шенген, ще се създаде прецедент, за което това пространство не е пригодено: 

"Вредите за България и за Румъния ще са съществени. Основната част от хората в България как пътуват - с автобуси, с влак, с коли, с какво ли не".

Станишев допълни, че страната ни трябва да се научи да отстоява интересите си, когато става дума за сериозни въпроси, като например случая със седалището на Европейската агенция по лекарствата:

"Преди известно време Холандия беше кандидат за седалище на европейската агенция за лекарства след напускането на Великобритания. Те спечелиха с един глас пред Милано в Италия. България даде своят глас на Холандия, а това са стотици милиони и милиарди европостъпления в Холандия".

Тоест, казвате, че е трябвало да го изтъргуваме, така ли?

"По мое скромно мнение, да" - каза председателят на ПЕС Сергей Станишев.

Европейските лидери търсят начини на улеснят ратифицирането на сделката за Брекзит

Европейските лидери отхвърлят един след друг призива на британския премиер Тереза Мей за предоговаряне на условията за излизане на Великобритания от Евросъюза.

Мей посети Хага и Берлин, където разговаря с колегите си Марк Рюте и Ангела Меркел в опит да изкопчи уверения, че европейците няма да използват предпазния механизъм за Северна Ирландия, за да обвържат Обединеното кралство за неопределено време с европейския митнически съюз.

Меркел обаче заяви пред депутати от своя Християндемократически съюз, че не вижда „никакъв начин“ за промяна на споразумението за Брекзит.

Председателят на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер също не остави много надежди на Тереза Мей.

„Споразумението, което постигнахме, е възможно най-доброто. То е единственото възможно. Така че няма никакво място за предоговаряне, но, разбира се, има място, ако бъде използвано разумно, за по-нататъшни разяснения и интерпретации“, каза той пред европейския парламент.

Юнкер и Мей ще се срещнат тази вечер в Брюксел.

Споразумението за излизане на Великобритания от Европейския съюз подлежи на разяснения, но не и на предоговаряне. Това обявиха австрийското председателство на Съюза и председателят на Еврокомисията Жан-Клод Юнкер. 

„Европейският съвет иска да помогне. Въпросът е как“, написа председателят му Доналд Туск в „Туитър“ след „дълъг и откровен“ разговор в Брюксел с британския премиер Тереза Мей. Доналд Туск обеща и че на срещата на върха в четвъртък европейските лидери ще обсъдят начини да улеснят ратифицирането на сделката за Брекзит в британския парламент, а също и готовността на 27-те страни-членки за Брекзит без споразумение.

На дебатите в парламента за отложения вот по сделката за Брекзит лидерът на опозиционната Лейбъристка партия Джеръми Корбин обвини Тереза Мей, че е премиер-беглец, която иска да чуе топли думи в Европа и дори няма намерение да предоговаря споразумението, а само да търси допълнителни гаранции.

Министърът на пенсиите и трудовата заетост Амбър Ръд смята, че не трябва да се бърза с изводите.

Но колеги на Ръд в Консервативната партия подновиха призивите към Мей да се оттегли или ще подновят опита за искане на вот на недоверие. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!