Конференцията за бъдещето на Европа: Гражданите могат и трябва да кажат какъв ЕС искат

Снимка: europa.eu


Днес е вторият ден, в който в Страсбург и онлайн са се събрали близо 4 000 младежи, които обменят идеи за своя принос в обсъжданията за това как да изглежда Стария континент. Инициативата е известна като „Конференция за бъдещето на Европа“. Участниците провеждат разисквания с активисти, инфлуенсъри и ключови фигури в процеса на вземане на решения в Европейския парламент. Околната среда и борбата с изменението на климата са основни теми на обсъждане. В дискусиите за цифровата демокрация, борбата с дискриминацията, бъдещето на пазара на труда след COVID-19, Зеления пакт на Европейския съюз и социалните неравенства участват и членове на Комисията, евродепутати и експерти. Събитието е отворено за хора на възраст от 16 до 30 години, които са ученици, студенти или работят, и членове на младежки организации.

Тримата български евродепутати, избрани да представляват Европейския парламент в „Конференцията за бъдещето на Европа“ са Ева Майдел, Илхан Кючюк и Ангел Джамбазки. И тримата са на мнение, че всеки трябва да има свободата да изрази позицията си за бъдещето на Европа и трябва да сподели предложенията си за промени в Европейския съюз.

Ева Майдел (ЕНП) направи паралел между Конференцията и олимпийските игри, като отбеляза, че „възможностите да правим големи и сериозни промени в Европейския съюз са много по-редки“ от възможността за олимпийски медали. Тя посочи, че трябва да започнат разговорите по конкретни теми, като обърна внимание на важността на въпроси като образованието, здравеопазването, предприемачеството и иновациите.

Според Илхан Кючюк (Обнови Европа) идеята на Конференцията е не да реши всички въпроси“, но начина на започване на разговора и посочването на важните теми от самите граждани е силата на Конференцията. Той отбеляза като ключови темите за геополитическата роля на ЕС, върховенството на закона и дигиталния и зеления преход.

Ангел Джамбазки (ЕКР) заяви, че защитава тезата за „по-малко Европейски съюз, но по-ефективен“. Той засегна още темата с проблемите в образованието и липсата на кадри, посочвайки, че „образованието трябва да бъде насочено и към професионална реализация“. Сред въпросите в изложението му бяха още политиката в сферата на сигурността, Западните Балкани, семейните въпроси, климатичните политики.

Тримата евродепутати участваха в уебинара „Бъдещето на Европа през погледа на младите“, организиран от Бюрото на Европейския парламент в България. По време на събитието бяха зададени множество въпроси по разнообразни теми като нивото на образование, културното развитие, масовия спорт, действията за промените в климата, Плана за възстановяване.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!