Обществените медии от Югоизточна Европа се обединиха за общи програми и проекти

Снимка: Ани Петрова

Недостатъчното финансиране, дигиталното развитие и ангажирането на младата аудитория са предизвикателствата, пред които са изправени всички обществени медии в Югоизточна Европа. Качествено съдържание на продукцията, подобряване на законовата рамка и технологично развитие са ключът към тяхното решаване. Това стана ясно на Срещата на 13 обществени медии от Югоизточна Европа, организирана от Българското национално радио днес в Правец. В нея взеха участие представители на Албания, България, Босна и Херцеговина, Гърция, Косово, Македония, Румъния, Словения, Сърбия, Турция, Хърватия и Черна Гора. България беше представена от генералните директори на БНР Александър Велев и на БНТ Константин Каменаров. В срещата участва и генералният директор на Европейския съюз за радио и телевизия (EBU) Ноел Къран.

Генералният директор на БНР Александър Велев подчерта, че срещата е не само стратегическа международна инициатива, а и възможност да се възобнови традицията на провеждане на ежегодни срещи на обществените медии от Югоизточна Европа, като решителна стъпка към установяване на добри междусъседски отношения и по-тясно сътрудничество в условията на изключително сложна геополитическа обстановка: „Целта на срещата е да дадем нов тласък на нашите регионални отношения, особено в светлината на приоритетите на Българското председателство на Съвета на Европейския съюз. Това събитие е шанс да възстановим партньорството си, да засилим процесите на взаимопомощ и обмяната на професионален опит.“

Според генералния директор на БНТ доверието в обществените медии е най-високо, но са необходими средства. „Не знам как оцеляваме, но все още ни има на картата,“ обобщи Константин Каменаров.

 

Генералният директор на Европейския съюз за радио и телевизия Ноел Къран подчерта, че силно вярва в мотото на първото Българско председателство на Съвета на ЕС „Съединението прави силата“, което важи и за срещата на обществените медии и допълни: „Промените в медийната среда са предизвикателство, несрещано до сега. Това е предизвикателство пред новинарските екипи, но е предизвикателство и за демокрацията въобще. Колкото повече пада доверието в информацията от социалните мрежи, толкова по-важно става доверието в обществените медии. Затова ние продължаваме да се развиваме с иновации и креативност. Инвестираме в крос-съдържание и дигитализация. Подкрепяме партньорски програми и проекти за технологична помощ.“

Участниците в срещата обсъдиха различни съществуващи партньорски проекти и представиха идеи за нови такива. С интерес беше посрещнато предложението на БНР, представено от Теодосий Спасов, за музикален обмен на състави и солисти на обществените радио и телевизионни организации на България, Румъния, Сърбия, Македония, Гърция и солисти от техните състави.

Срещата завърши с приемането на обща декларация, която препотвърди  изключителното значение на обществените медии за насърчаване и укрепване на демокрацията и европейските ценности. В декларацията, приета единодушно от всички участници, се казва: „Обществените медии са от решаващо значение за осигуряването на достоверна и високо професионално представена информация в отговор на фалшивите новини и непроверената информация. Ние, обществените медии, трябва да сме независими от политически или друг натиск, за да запазим високото обществено доверие. Ние се нуждаем от достатъчно, адекватно, справедливо и устойчиво финансиране, за да изпълняваме обществената си мисия. Ние се ангажираме с по-нататъшно сътрудничество и обмяна на опит чрез организиране на редовни съвместни срещи.“




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!