"Надпяване" – фолклорната класация на програма "Христо Ботев", май 2022

| обновено на 11.05.22 в 13:25
''Червени чизми троптяха''

В класацията "Надпяване" всеки месец ще ви бъде представяна различна музика. Екипът на предаването се старае да бъде на вълните на новите фолклорни жанрове, но и да не забравя традиционното звучене на любимата ни народна музика.

В ефира на програма "Христо Ботев" ще чуете да се съревновават не само прекрасни певци, но и виртуозни инструменталисти.
Освен актуална музика от фонда на БНР в класацията звучи и музиката на всички автори и изпълнители, които творят извън радиопределите.

Музикалните предложения в класацията са единадесет на брой, като селекцията включва по едно произведение от различните жанрове, които се срещат в нашата народна музика: Жени - солисти; Мъже - солисти; Инструментална музика; Камерна музика; Нова авторска музика; Етно, Ансамблова и хорова музика; Стари майстори; Детска музика; Сватбарска музика; Духови оркестри.

С цел да се обхванат различните проявления на всяка категория, всеки месец ще ви се предлага нов подбор от произведения, а победител бъде излъчван в края на състезателната година във всяка категория.

Вашите гласове определят и трима кандидати в съответната категория в съответния месец, подредени на първо, второ и трето място.

Имате възможност да направите избора си, посочвайки произведенията, които най-много са ви допаднали измежду единадесетте предложени в селекцията.

Можете и да подредите избраните от вас на първо, второ и трето място.

Начин на гласуване
• на редакционните телефони: 9336 626 и 9336 605
• с писма на адрес:
1040 София, бул. „Драган Цанков“ № 4, програма "Христо Ботев" – за конкурса "Надпяване"
• на имейл адрес: narodnapesenbnr@gmail.com

Гласувайте за албум на годината:

1. Стоян Варналиев
"Червени чизми троптяха"
аранжимент: Живко Желев
съпровод: оркестър "Бисери" и приятели


2. Стоян Ганчев
"С Тракия в сърцето"
аранжимент: Антон Ганчев, Николай Паскалев, Виктор Йорданов, Ани Минчева, Добромир Велев, Живко Желев, Емил Халачев, Борислав Гълъбов, оркестър "Елхово"
музика: Народна, Стоян Ганчев


3. "Ева квартет"
"Минка"
аранжимент: Анка Кушлева, Димитър Христов, Костадин Генчев, Гергана Димитрова, Стефан Драгостинов, Милен Иванов, Иван Спасов, Стефка Кушлева
диригент: Милен Иванов, Ваня Монева


4. Гергана Дачинова-Тилева
"И сътвори за мене не чешма, а песен"
аранжимент: Димитър Лавчев, Костадин Генчев, Пейо Пеев
музика и текст: Народни, Гергана Дачинова-Тилева, Ангел Папазов
съпровод: ОНМ на БНР


5. Валери Димчев, Антон Апостолов, Валери Пастърмаджиев
"Струнни приказки"
музика: Валери Димчев, Антон Апостолов, Валери Пастърмаджиев


6. Ива Гидикова
"Част от мен"
аранжимент: Александър Тодров
музика и текст: Народни, Ива Гидикова






Произведения, участващи в класацията „Надпяване“ за месец май:

1. Жени - солисти
"Мома Ирина"
изпълнява: Диляна Михалева
аранжор и автор: Недка Симеонова, Диляна Михалева



2. Мъже - солисти
"Стамат на Донка думаше"
изпълнява: Костадин Михайлов



3. Инструментална музика
"В памет на Никола Ганчев"
изпълнява: Дамян Йорданов



4. Камерни формации
"Маринчице, гиздаво девойче"
изпълнява: квартет "Ладена"



5. Нова авторска музика
"Граовско и шопско хоро"
изпълнява: Пепи Петров и приятели
автор: Пепи Петров



6. Етно
"Sing me sadly"
изпълнява: Томи Стефанов и Гергана Димитрова
автори: Томи Стефанов и Гергана Димитрова



7. Ансамблова и хорова музика
"Снощи вечер"
изпълнява: АНПТ "Загоре"



8. Стари майстори
"Ей, че сака дедо Димо"
изпълнява: Димитър Коларов
аранжор: Никола Ваклинов



9. Детска и ученическа музика
"От не вечераш, крадено девойче"
изпълнява: ДВГ "Родапска китка"



10. Сватбарска музика
"Миховско хоро"
изпълнява: Иван Михов, "Млади тракийци"
аранжор: Иван Михов



11. Духови оркестри
"Дядово хоро"
изпълнява: "Брас бенд"
аранжор: Цветелин Илиев




Произведения победители за месец април:
1. "Джанъм Тодоро"
изпълнява: Панайот Стойчев и ОНМ на БНР
аранжор: Костадин Генчев
2. "Стани, Яно"
изпълнява: Кинче Вълчева и оркестър "Роял бенд"
3. "Иван отдолу идеше"
изпълнява: оркестър "Бургас" и Диян Трендафилов
аранжор: оркестър "Бургас"

Произведения победители за месец март:
1. „Мъка ми е, мамо на сърце“
изпълнява: Радостина Кънева и ОНМ на БНР
автор: Радостина Кънева
аранжор: Коста Колев
2. „Граовско хоро“
изпълнява: Мартин Владимиров и ОНМ на БНР
автор: Мартин Владимиров
аранжор: Димитър Христов
3. „Право хоро“
изпълнява: Сара Чакърова и ОНМ на БНР
автор: Добри Палиев
Произведения победители за месец февруари:
1. „Вино,вино“
изпълнява: Илия Луков
автор: Илия Луков
аранжор: Емил Янев
2. „Копаница“
изпълнява: Трио „Добруджанче“
автор: Филип Кутев
3. „Влашко хоро“
изпълнява: Духов оркестър „Видин“

Произведения победители за месец януари:
1. „Македонки билбилянки“
изпълнява: Васил Вълканов
аранжимент: Цане Петров
2. „Гайдарджийско“
изпълнява: Капански ансамбъл - Разград, соло гайда – Александър Тодоров
автор: Цветан Георгиев
3. „Злато моме“
изпълнява: Пенка Павлова

Произведения победители за месец декември:
1. „Моме Марийке“
изпълнява: Жечка Сланинкова и Стоян Ганчев
2. „Росни ми, росни Росице“
изпълнява: Каба трио „Родопея“
3. „Бавна мелодия и махленска ръченица“
изпълнява: Недялко Недялков, Недко Богданов и Костадин Костов
автор: Недялко Недялков

Произведения победители за месец ноември:
1. „Тръгна Желькя на оране“
изпълнява: ДФС „Неранза“
2. „Заръчала Яна“
изпълнява: Цонка Димитрова
аранжимент : Пейо Пеев
3. „Бавна мелодия и Буенек“
изпълнява: Темелко Иванов и ОНМ на БНР
автор: Темелко Иванов

Произведения победители за месец октомври:
1. „Помакини“
изпълнява: „Ева квартет“
аранжимент: Костадин Генчев
2. „Янини песни“
изпълнява: Фолклорен ансамбъл - Пазарджик
аранжор: Димитър Христов
3. „Southwest Story“
изпълнява: Асен Маринов
автор: Асен Маринов

Произведения победител и за месец септември:
1. „Кажи ми, мале“
изпълнява: Женя Казакова
аранжимент: Пейо Пеев
2. „Момината“
изпълнява: Петя Панева
автор: Петя Панева
аранжимент: Пейо Пеев
3. „Черньо Петрана думаше“

изпълнява: Николай Урумов
аранжимент: Коста Колев

Произведения победители за месец август:
1. „Овчар съм девет години“

изпълнява: Димитър Лукарски
аранжимент: Коста Колев
2. „Хей, мъри, калъм Калино“
изпълнява: ФА „Тракия“
аранжор: Цветан Цветков
3. „Белоземска ръченица“
изпълнява: Белоземска група
автор: Иван Михов

Произведения победители за месец юли:
1. „Тодоро черна черешо“
изпълнява: Стоян Ганчев
аранжимент: Емил Халачев
2. „Млад ме сака, стар ми китка зема“
изпълнява: Олга Борисова и ОНМ на БНР
аранжор: Христо Тодоров
3. „Ръченица“
изпълнява: формация „Илиев“
автор и аранжор: Илия Илиев

Произведения победители за месец юни:
1. „Станала рано“
изпълнява: Антонина Банева
автор: Банко Минчев
2. „Пусни ма мамо да ида“
изпълнява: Янка Атмаджова и ОНМ на БНР
3. „Ръченица“
изпълнява: Берковската духова музика

Произведения победители за месец май:
1. „Всички са моми“
изпълнява: Тонка Колева и ОНМ на БНР
автор: Тонка Колева
аранжор: Ангел Димитров
2. „Смиляна“
изпълнява: Любка Рондова и ФА „Гоце Делчев“
аранжор: Димитър Пенев
3. „Вали в седем“
изпълнява: Живко Василев и Димитър Горчаков, Михаил Иванов, Мартин Хафизи, Стоимен Пеев, Орлин Цветнов, Виктор Мицев, Виктор Трайков
автор и аранжор: Живко Василев

Произведения победители за месец април:
1. „Рано ми ранил Димитър“
изпълняват: оркестър „Тракийско настроение“ и Емилия Димитрова
2. „Пътуване във времето“
изпълнява: Явор Куманов
автор: Явор Куманов
3. „Китка Македонска“
изпълняват: Петър Миланов и ОНМ на БНР
автор: Петър Миланов
аранжор: Димитър Христов
Още от Надпяване – фолклорна класация