Мнения

Интервю

Gen Z и Gen X заедно на протестите

На протеста всички казват едно и също: "Оставка"

Интервю с Анна Бодакова

вторник, 9 декември 2025, 11:47

Gen Z и Gen X заедно на протестите

СНИМКА: БТА

Размер на шрифта

"Не мисля, че това е време за разделяне на поколенията, а напротив. Моето поколение изключително много харесва поколението на родителите си".

Това заяви пред БНР Анна Бодакова - едно от младите лица на протеста. Тя учи "Социология" и вече пише статии.

"Ние сме първото поколение, което не оставя родителите си на мира, иска да се вижда с тях, постоянно им пише, защото наистина много ги харесва. Ние сме доста консервативни като навици и нагласи и всъщност идеално си се разбираме - да си излизаме с 40-годишни хора и да си говорим с тях. Виждам и обратното - много хора от поколението X показват изключителна радост от това колко млади хора има на протеста", коментира тя.

Когато излязохме толкова много хора на протест, изведнъж рязко политиците започнаха да се интересуват от Джен Z, констатира студентката и беше категорична, че знаят защо излизат на протест:

"Тези къде леко снизходителни, къде обидни коментари от страна на управляващите нито са на място, нито успяват да постигнат нещо".

В предаването "Хоризонт до обед" Бодакова признава, че е била на всеки протест срещу Делян Пеевски, откакто е била на 9 години:

"На всеки следващ протест, виждах същите приятели на родителите ми и мои познати от поколението Х. Има една умора там и имаше едно разочарование - че младите не искат или не могат да поемат тази гражданска енергия, което пък сега се опроверга. Сега сме заедно на площадите с родителите си".

За протеста на 1 декември Анна Бодакова отбеляза, че е бил съвсем спокоен, докато:

"Докато не изгасна тока, проблем нямаше. Тогава се появиха 25-30 момчета, които започнаха да палят кофи, да трошат с абсолютното бездействие на полицията за фон. Нямам нищо против полицаите и хората, които си вършат работата. Моят проблем е с хората, които дават нарежданията - те да не направят нищо, за да спрат тези шепа момчета".

"Ако до момента Пеевски градеше един публичен образ, в който той се самоизживява като един Чък Норис - държавата това съм аз, аз съм Делян Пеевски и искам всичко, аз определям какво да се случва в това правителство, в един момент този образ започна да се срутва, понеже се видя колко много хора са готови да излязат без да ги е страх от него. Този страх спихна и съответно и неговият публичен образ спихна. Видяхме един мъж, който е безкрайно уплашен и казва "Не на агресията", опитвайки да си затвори вратата", коментира младата социоложка.

Тя има забележки и към другите управляващи партии:

"Независимо, че партията на Пеевски официално не членува в това правителство посредством министри, той го брани с всеки наличен способ. Докато БСП и ИТН ... какво правят".

"В момента всички се слушаме взаимно от поколенията. Време е и държавата малко да се вслуша в колективния глас на всички поколения. Всички казват едно и също на протеста: "Оставка"" - е изводът на Бодакова.

Цялото интервю на Юлияна Корнажева с Анна Бодакова в предаването "Хоризонт до обед" чуйте в звуковия файл.

Анна Бодакова

СНИМКА: Юлияна Корнажева

СНИМКА: БТА

СНИМКА: БТА

По публикацията работи: Анастасия Крушева