Свят

Новина

Изкуственият интелект замърсява колкото Ню Йорк за една година

петък, 19 декември 2025, 12:14

Изкуствен интелект

Изкуствен интелект

СНИМКА: Уикипедия

Размер на шрифта

Използването на изкуствен интелект през 2025 г. води до отделянето на толкова въглероден диоксид в атмосферата, колкото целият Ню Йорк за една година, съобщи "Гардиън".

Данните са от първото по рода си проучване за екологичните последици от технологичните иновации на нидерландския учен Алекс де Врис-Гао. Той установява още, че потреблението на вода, свързано с изкуствения интелект, надхвърля общото световно потребление на бутилирана вода.

Според Алекс де Врис-Гао въглеродният отпечатък на системите с изкуствен интелект през тази година може да достигне до 80 милиона тона, а използваната вода – до 765 милиарда литра.

Данните показват, че изчислените емисии на парникови газове от употребата му вече се равняват на над 8% от световните емисии на авиацията. За проучването са използвани доклади на самите технологични компании.

"Екологичната цена е изключително висока и в момента обществото поема тези разходи, а не технологичните компании. Въпросът е – справедливо ли е това?", пита нидерландският учен.

Директорът на британска неправителствена организация, бореща се за равнопоставеност в технологичния сектор – Доналд Кембъл, от своя страна казва: "Цената се плаща от хората, вместо от някои от най-богатите компании в света. Още по-лошото е, че строителната треска на центрове за данни, задвижвана от генеративния изкуствен интелект, тепърва започва."

Само във Великобритания в момента се планира строежът на около 200 такива центъра. Международната агенция по енергетика съобщава, че всеки от по-големите от тях ще консумира електроенергия, равна на тази на 2 млн. домакинства.

По публикацията работи: Зоя Димитрова