понеделник 29 декември 2025 12:31
понеделник, 29 декември 2025, 12:31
На гара Ватерло в Лондон, Великобритания, декември 2025 г.
СНИМКА: ЕПА/БТА
Размер на шрифта
Голямото бягство: Около един милион румънки и румънци дойдоха във Великобритания, за да работят като чистачки и строители, сега близо 40 000 напускат всяка година, за да избягат от престъпността, наркотиците, дискриминацията след Брекзит, разпадащата се Национална здравна служба и високите разходи за живот, пише в заглавие на статия на "Дейли мейл". Тенденцията обаче с пълна сила се отнася и за българите.
В обширен репортаж вестникът се спира на съдбата на семейство Стамате, дошло преди години в търсене на по-добър живот, но в крайна сметка се е присъединило към нарастващия отлив на своите румънски сънародници.
Сега в Румъния те имат собственото малко стопанство в идилична част на страната, където отглеждат собствена храна и са до голяма степен самодостатъчни. Те казват, че тази "селска мечта" се е оказала невъзможна във Великобритания, където високите цени на земята означават, че идеята за притежаване на собствена ферма е непостижима.
Около четири милиона души емигрираха от Румъния в десетилетията след падането на комунизма в страната им, включително много от тях, които се отправиха към Великобритания, за да търсят по-добро бъдеще. Но процъфтяващата икономика в Румъния със средни заплати, увеличени с над 700% през последните десет години, ниска безработица, евтини жилища и намаляващата престъпност, изкушават мнозина да се върнат у дома.
Тенденцията важи и за Великобритания, където 37 000 румънски граждани са напуснали страната през годината до миналия юни, и само 14 000 са пристигнали, според данните на Службата за национална статистика.
Още преди години се заговори за голямото напускане на поляците, но тенденцията сега се отнася с пълна сили и за други нации, сред които и българите. Те се нареждат на трето място в публикувана от "Дейли мейл" таблица. Според нея около 11 000 българи са се върнали в родината си, докато по-малко от 4 000 са дошли на Острова за последната година.
С подобни показатели са и италианците. Силно се увеличава завръщането и на испанци, португалци, французи и литовци.
По публикацията работи: Мария Йорданова