18-годишният Васил Борисов спаси Богоявленския кръст в езерото "Дружба" в София

вторник, 6 януари 2026, 18:13

Ритуалът по спасяване на Светия кръст, навръх Богоявление се проведе в езерото в "Дружба". 18-годишният Васил Борисов извади кръста.

Ритуалът по спасяване на Светия кръст, навръх Богоявление се проведе в езерото в "Дружба". 18-годишният Васил Борисов извади кръста.

СНИМКА: БТА

Размер на шрифта

18-годишният Васил спаси Светия кръст по време на ритуала за Богоявление, който и тази година се проведе на езерото в кв. "Дружба" в София.

Преди ритуала се състоя литийно шествие от храма "Свети Наум Охридски", водено от българския патриарх Даниил, който благослови събралите се вярващи.

В продължение на часове над 30 мъже от 18 до 85-годишна възраст се подготвяха да скочат във водите на езерото "Дружба". Сред тях беше и Васил:

"Малко ми е нервно, за първи път ми е, студена е водата. Много е готино настроението и ми е голям мерак". Именно Васил успя да извади кръста, хвърлен във водата от патриарх Даниил:

"Знак от Бога и съм горд с всичко мое, че ще постигна всичко и че Бог е с мене".

Българският патриарх отправи послание за Вяра и следване на пътя господен:

"Труден е пътят и малцина го намират, но чрез тези трудности животът - като благодарим на Бога и го следваме, той ни превежда именно от земята към тези отворени небеса, които Той приготви за всички нас. Честит и благословен празник! Честит имен ден"


СНИМКА: БТА

По публикацията работи: Мария Йорданова