Свят

Новина

Москва решава до дни за собствеността на сръбската НИС

четвъртък, 15 януари 2026, 22:13

Централата на "Газпром" в Санкт Петербург, архив.

Централата на "Газпром" в Санкт Петербург, архив.

СНИМКА: АП/БТА

Размер на шрифта

До 3 дни ще стане ясно дали унгарската компания МОЛ ще получи съгласие от руската "Газпром" да изкупи мажоритарния й дял в сръбската компания НИС, която попадна под американски санкции. Това каза унгарският външен министър Петер Сиярто в интервю за сръбската държавна телевизия.

Сиярто съобщи това след среща с министъра на енергетиката на Сърбия Дубравка Джедович Ханданович. Той й е казал, че ако получат зелена светлина от Москва, ще се създаде регионален петролен пазар, в който ще участват Унгария, Сърбия и Словакия.

Твърде вероятно е руската страна да се съгласи на смяната на собствеността на сръбската компания, тъй като унгарските власти застават зад своята компания - МОЛ. Именно чрез нея трите страни от региона ще работят интегрирано.

Последните два месеца обаче, вследствие на американските санкции, Сърбия изпитва сериозни проблеми с горивата, които се налага да внася, тъй като единствената рафинерия в страната - в Панчево, близо до Белград, се наложи да спре работа.

По публикацията работи: Лилия Герчева