България ще поиска допълнителни средства за справяне с кризата с бежанците
публикувано на 03.10.13 в 15:13
- Интервю на Т.Величкова с Ф.Гунев
Update Required To play the media you will need to either update your browser to a recent version or update your Flash plugin.
Преди това Германия призова всички страни-членки на Евросъюза да приемат сирийски бежанци. Това бе първата европейска държава, която прие програма за прием на сирийци в уязвимо положение и обяви, че смята да приеме на своя територия 5000 души, избягали от войната в родината си. До момента Норвегия също е обявила, че ще приеме 1000 сирийци, а Австрия и Швейцария - по 500. Това са специални квоти за уязвими групи като жени и деца. Върховният комисариат на ООН за бежанците в Женева обаче настоява европейските страни да приемат до 10 000 души тази година по тези програми. Също тези дни в Женева турският министър на външните работи Ахмет Давутоглу разкритикува западни страни, които приемат някои сирийци и изключват други. По думите му това не трябва да е опит на трети страни "да селектират здравите, богатите, по-добре образованите и представители на определени религиозни и етнически малцинства".
В интервю анализаторът Филип Гунев от програма Сигурност на Центъра за изследване на демокрацията коментира, че още преди време е станало ясно, че е изпуснат моментът да бъдат договорени повече средства с европейските партньори. Той говори и за възможността други европейски държави солидарно да поемат част от нашата бежанска вълна. По думите му, в сегашната ситуация е по-добре за България, че не е част от Шенгенското пространство, защото иначе потокът към страната ни щеше да е много по-голям.
По публикацията работи: Т.Величкова
Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!