Как се изпълнява политиката на ЕС за малкия и среден бизнес

Темата на днешното предаване е свързана с политиката на ЕС за малки и средни предприятия. Тя бележи своето начало от 1983 г., когато е приета първата програма на общността за малките и средните предприятия. Програмите и финансовите инструменти за подпомагане на малки и средните фирми и трудностите пред младите хора да се занимават с бизнес- това бе във фокуса на посещението във Видин на евродепутата Илияна Йотова. Тя подчерта, че 80 % от икономиката на ЕС се изпълнява от малки и средни предприятия и затова в България, и Видин в частност трябва да се обърне повече внимание на хората, които искат да правят бизнес и да осигуряват работна ръка.
"В ЕС от 45% през 2008г., които са се занимавали с малък и среден бизнес, днес са 34%, в някои страни до 36%. Една от основните трудности, които срещат е липсата на добре подготвени кадри. Крайно време е ЕК да препоръча на държавите-членки да включат специално профилирано обучение по предприемачество. Втората трудност пред хората, дръзнали да се занимават с бизнес е възможността за финансиране. След 2008 г. банките се изплашиха, трудно стана отпускането на кредити, скочиха и лихвите. За това ЕК започна да прави програми, за да заобиколи банките.
СнимкаПрез 2009 г, излезе с нов проект "Прогрес"- стара програма, развивана през годините. До 25 000 евро може да се отпускат чрез финансови посредници. Европейската инвестиционна банка и ЕК определят фонд от малко над 200 млн. евро, които в следващите години трябваше да бъдат използвани за развитие на малкия и среден бизнес. Нужни са т.нар. финансови посредници- фондации, НПО или определени фондове. Може да се вземе кредит за земеделски производители, за стартиращ бизнес, за ремонт или саниране, за домашен туризъм и студентски кредит."
- обясни евродепутатът.

Любомир Ганчев
от Министерството на икономиката представи реализираните проекти в област Видин за периода 2007-2013 г. по ОП "конкурентоспособност", които са само десет:


"Получихме не повече от 20 проекта, десет са одобрени. Одобрената безвъзмездна помощ за проектите е за 9 млн. лв. Четири проекта са в изпълнение, а пет са приключили успешно и са получили около 4,2 млн. Бюджетът на Оперативната програма е близо 2.5 млрд. лева."

Представители на видински фирми имаха възможност да запознаят евродепутата Илияна Йотова с причините за ниската си активност по тази програма. Бяха изтъкнати като проблем административната тежест за бизнеса и критериите на банките за финансиране. Беше предложено още да се създадат гаранционни фондове към областните управители.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!