ЕС наваксва изоставането от САЩ и Япония по отношение на иновациите

Автор:

Европейския парламент одобри средствата за фондовете за предоставяне на убежище, миграция и наблюдение на границите до 2020 година, съобщи сайта на институцията.
С малко над 3 милиарда евро ще разполага фондът "Убежище, миграция и приобщаване". Около 750 милиона евро са предвидени за програми на съюза, а поне 20 % от останалите 2 милиарда и 400 милиона страните - членки ще могат да получат от фонда. Парите трябва да се използват за подкрепа на законната миграция и за насърчаване на приобщаването на имигрантите. Най- малко 1/5 от средствата държавите от Евросъюза ще бъдат задължени да разпределят за мерки за предоставяне на убежище.
Освен това евродепутатите решиха, че страните ще могат да получават финансиране от този фонд ако приемат бежанци от други държави.
Евродепутатите приеха и новия Фонд за вътрешна сигурност, предназначен да подобри наблюдението на границите и полицейското сътрудничество. Неговият бюджет до 2020 година ще бъде близо 3 милиарда  евро.



Доклад на Европейския съюз посочва, че общността наваксва изоставането си от САЩ и Япония по отношение на иновациите. Сериозен проблем обаче остават различията между страните вътре в Евросъюза.
Швеция, Дания, Германия и Финландия са държавите, които инвестират най-много в научни изследвания и иновации.
Португалия, Естония и Латвия са постигнали най-голям напредък през последните 2 години. Резултатите на Латвия обаче, заедно с тези на България и Румъния, са определени като „значително под“ средните за Европейския съюз.
Поради това като цел до 2020 година се поставя увеличение на размера на инвестициите до 3% от Брутвия вътрешен продукт. Това на свой ред ще помогне за делът на промишлеността да парастне с 1/5.


Тази седмица европейските депутати се отказаха да включат проучването и разработката на шистов газ в дейностите, за които са задължителни предварителните екологични оценки, в замяна на
затягане на правилата на тези проверки, предаде Франс прес.
Предприемачите обаче остават задължени да оценяват предварително рисковете за качеството на водите от проучването и добива на шистов газ чрез хидравлично разбиване.

Още европейски новини:

www.euranetplus-inside.eu




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!