Общо европейско бъдеще за Видин и Калафат

Снимка: Полина Тодорова


През 2020 г. Дунавският регион би трябвало да предлага на живеещите в него по-добро качество на живот, повече икономически възможности и работни места благодарение на новосъздадени, иновативни компании, както и по-добра околната среда. Една от възможностите това да се случи е чрез поощряване на трансграничното сътрудничество. Успехът на граничнaта територия при Калафат от румънска страна и Видин зависи от тяхната способност да се адаптират и развиват в условията на динамичното местно, национално и европейско пространство, формирайки своя регионална идентичност. Двата региона са свързани посредством символа на Европа- мостът "Нова Европа".
Едва 7.5 % от анкетирани жители на Видин са на мнение, че общината им е желана територия за местни и чуждестранни инвеститори. Според 5.2 % от участниците в прочуването в региона липсват перспективи за бизнес и работа. Проучването е направено в рамките на пилотния проект, общ за двете територии "Да работим за общо бъдеще".
"Ние се опитахме да намерим къде и как биха могли двата града заедно да се развиват. Направихме проучване сред местните хора от двата бряга на реката как би могъл този район да се развие по-добре. Тъй като и двете държави са членове на ЕС, имат общо европейско бъдеще. И двата града като част от най-западналите си региони ще търсят начин да излязат от кризата чрез общи дейности, общо развитие и общо бъдеще."- обясни Валентина Кордова, председател на сдружение "Европейски просперитет".

Резултатите от проучването сочат, че трите най-важни проблема и за българите и за румънците са: на първо място бедността и високото равнище на безработица в трансграничния регион. Този проблем е безспорен, тъй като и двете общини в зоната са в топ 10 най-бедните райони на ЕС. Последиците от демографската криза поставят на второ място обезлюдяването на зоната и на трето място застаряването на населението. Тези основни проблеми са в основата на негативните тенденции в развитието на зоната Калафат-Видин и създават сериозни спънки за икономиката, задържат качеството на живот на неприемливи за европейските стандарти нива.

Според видинчани, развитието на туристическия сектор е най-перспективният отрасъл в региона. Респондентите очакват туризмът реално да допринесе за повишаване на жизнения стандарт на населението. Анализът от проучването показва, че водещите сектори за развитие на бизнес отношенията между българи и румънци са търговия, туризъм, транспорт, селско стопанство и услуги. Необходимо е и България, и Румъния да увеличат усилията си, за да използват границите като инструменти за мобилизиране на ресурсите от ЕС за развитие на институции, инфраструктура и местен капацитет. Всеки трети от участниците в проучването вижда като определящ фактор за развитие на зоната Калафат-Видин финансирането от различни фондове.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!