Пловдив - българската кандидатура за Европейска столица на културата
-
Материал на Л.Цветков и Йонни Тулешкова
През годините и с резширяването на ЕС 2004 - 2007г следват важни промени в регламента на инициативата.През 2006 година Европейският парламент и Съветът разглеждат изводите от изследване на проявата "Европейска столица на културата".
В документа се настоява за по-активно обвързване на постиженията на европейските столици на културата със стратегическото планиране на съответните региони.Съставът на селекционната комисия е от 13 участници,седем от които са номинирани от европейските институции,а останалите 6 са от заинтересуваната държава.Те са независими експерти с доказано отсъствие на конфликт на интереси спрямо кандидатстващите.
Друга важен елемент в правилата е изборът на Комисия по наблюдението,чиято основна задача е да наблюдава реализацията на целите и спазването на критериите за провеждането на събитието.
Инициативата "Европейска столица на културата " в много случаи опровергава наложените предразсъдъци, че културният сектор просто консумира от вечно недостигащите пулични ресурси.
На практика обаче се случва точно обратното - там, където се работи професионално културата, изкуствата и творческите индустрии генерират траен и осезаем икономически растеж - увеличен брой туристи, повишен инстерес към мястото, приток на частни и публични инвестиции от страната и чужбина.
Още европейски теми:
Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!