Отстъпва ли новата Европейска комисия от досегашните екополитики


В отворено писмо до председателя на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер обединението на световни екоорганизации Green10 изрази сериозните си опасения от посоката, по която поема ЕС след обявяването на състава на новата комисия по отношение на екополитиката.
Структурата на новата Еврокомисия, писмата за определяне на ресора и изборът на комисари показват сериозно омаловажаване на дългогодишните усилия, положени за опазването на околната среда. Според организациите, по този начин Европейският съюз отстъпва от задълженията си за устойчиво развитие, ефективно използване на природните ресурси, подобряване на качеството на въздуха, опазване на биологичното разнообразие и предприемането на действия за справяне с климатичните промени. Green10 смята, че прехвърлянето на задълженията на комисаря по околната среда в споделен ресор с друга позиция, която изисква сериозни усилия, показва, че проблемите на околната среда минават на заден план в политическите приоритети. Този извод е подсилен и от практическата липса на задължения за опазване на околната среда в работата на заместник-председателите на ЕК, пише в писмото.
Включването в мандата на комисаря препоръки за промяна на природозащитното законодателство на ЕС, преди да са ясни резултатите от случващата се в момента проверка на годността това законодателство, намеква за решение на високо равнище да се отслаби защитата на биологичното разнообразие в ЕС, смятат организациите. Според тях това е още по-притеснително, предвид че комисарят Кармену Вела от Малта, в чието портфолио влиза околната среда, идва от страна, чието правителство е подложено на сериозни критики заради неприлагането на законодателството за защита на птиците, посочват организациите.
Сливането на климатичния и енергийния ресор и поставянето на техния комисар под шапката на заместник-председателя и комисар по енергетика на ЕК, може да означава, че справянето с климатичните промени се смята за подчинено на съображенията на енергийния пазар, притесняват се екоорганизациите. Те посочват още, че избраният комисар по климата и енергетиката - испанецът Мигел Ариас Канете, е с добре известни връзки с нефтената индустрия и това повдига въпроси за конфликт на интереси.
Какво мислят българските природозащитници - Иляна Матеева, отговорник по европейската политика в Дружеството за защита на птиците. С нея разговаря Васка Начкова.

Още европейски теми:

www.euranetplus-inside.eu




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!