Оценка на международните наблюдатели за честността на изборите в България


България продължава да запазва имиджа си на последна в Европейския съюз по отношение на напредъка в борбата си срещу корупцията и прозрачността на изборите. Това отчетоха международните наблюдатели, които следяха произвеждането на изборите в България. Според наблюдателите изборната обстановка у нас се характеризирала с политическа умора, тъй като това са третите избори в България за последните 18 месеца. За пореден път обвинения в купуване и продаване на гласове, контролирано гласуване и други нередности са помрачили кампанията и са повлияли на общественото доверие в почтеността на процеса. Независимо, че властите са се ангажирали да наблюдават евентуалните участници в купуването на гласове, МВР получава над 300 сигнала за нередности, но само в 2 от случаите се е стигнало до реални съдебни действия.

Ръководителят на делегацията към ПАСЕ Дорис Фиала отбелязва, че България трябва да се бори срещу създалия се имидж в Европа и това би могло да се постигне чрез по-голяма прозрачност и върховенство на закона:
"България има имидж в Европа, който я нарежда на последно място, на опашната от европейските държави-членки по отношение на извършения напредък в областта на създаването на една прозрачна среда и борбата срещу корупцията. Нарежда се и на последно място относно напредъка за въвеждането на истинско реално въховенство на закона. Това би могло да бъде преодоляно единствено ако всички се опълчим и покажем своята нетърпимост групите, които създават този имидж за държавата.

Наблюдателите са категорични, че осемте политически партии, които в следващото Народно събрание трябва да обединят усилията си за постигане на управление, продиктувано от националната идея, а не от противопоставянето.

Това, което е необходимо, е те да обединят своите усилия и да застанат заедно зад едни общи идеи. Ако всеки се фокусира върху собствената си предизборна програма, върху популистки изказвания, слово на омразата, нищо няма да се промени, обясни посланик Одри Глоувър.

Какъв е европейския прочит на българските изборни резултати и възможна ли е аналогия с широката управленска коалиция в Германия? - та тази тема е разговорът с Гергана Паси, бивш министър по европейските въпроси, сега председател на фондацията "Пан Европа".

Факт е, че никога преди не сме имали толкова фрагментиран парламент и неяснота накъде ще поеме първата политически сила. Не разбирам защо през последните години предърнахме думата коалиция в мръсна дума. В Европа коалиционният модел за управление е модерен и успешен. Добри примери в това отношение са Германия, Ирландия и Естония. Никоя политическа сила сама по себе си не може да предложи решение по никой от големите въпроси - било то банковата криза, актуализацията на бюджета, реформите в здравеопазването и образованието. Въпреки това ние продължаваме да говорим за правителство на малцинството и да търсим подкрепа по теми, а не по посоката, в която трябва да се движи страната. Това означава, че отсега ние залагаме датата на следващите предсрочни избори.

Още европейски теми:

www.euranetplus-inside.eu




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!