Защитата на жертвите на престъпления - приоритет в подобряването на законодателството в ЕС
-
Материал на Силвия Великова
Директивата задължава държавите членки да синхронизират законодателството си с нея до 16 ноември 2015 година, а след това периодично да предоставят на Европейската комисия данни за това - как жертвите се ползват от правата, установени в нея.
В Директивата има специален текст, който се отнася до възстановителното правосъдие. То е дефинирано като процес, при който на жертвата и на извършителя на престъплението се дава възможност - след свободно изразено съгласие от тяхна страна, да участват активно в решаването на въпросите, възникнали в резултат на престъплението, с помощта на безпристрастно трето лице.
От 2012 до 2014 година международен консорциум от учени от 5 държави - членки на ЕС - Великобритания, Холандия, Германия, Гърция и България, осъществи финансирания от Европейската комисия проект, озаглавен „Възстановителното правосъдие в Европа: защита на жертвите и оправомощаване на професионалистите“, обяснява българският участник в проекта професор Добринка Чанкова - директор на Института за решаване на конфликти.
Още европейски новини:
Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!