ЕК: Икономиката на България остава слаба след кризата


Европейската комисия задълбочи процедурата за макроикономически дисбаланс на България. Това се налага от оценката за икономиката на страната ни, че остава слаба в периода след кризата и страда от прекомерни дисбаланси. Изводът е, че се изискват решителни политически действия и специално наблюдение.
   Приетите от комисарите макроикономически оценки за всяка страна са част от пакета за икономическо наблюдение на Еврокомисията, известен като Годишен преглед на растежа 2015 г. Този преглед започна през ноември м.г. и дава аналитичната основа за конкретни препоръки към всяка страна. Тази година Комисията представи оценките по-рано от обичайно, за да има повече време за обсъждания.
   Очаква се през март препоръките да бъдат обсъдени и от Съвета на икономическите и финансовите министри. До средата на април страните-членки трябва да представят националните си програми за реформи. Въз основа на докладите и програмите, през май Европейската комисия ще представи конкретни икономически препоръки за всяка страна за периода 2015 - 2016 г.

   За петте дни предсрочно гласуване в изборите за парламент на Естония близо 150 хиляди гласоподаватели се възползваха от възможността да гласуват по интернет. Това е национален рекорд - отчете избирателната комисия. Основното гласуване е насрочено за 1 март.
   Естонците за пръв път имаха възможност да гласуват по електронен път на местните избори през 2005 г., и оттогава все по-активно използват интернет за гласуване.
   На миналите избори за парламент Естония първа в света разреши да се гласува чрез мобилни телефони. При преброяване на населението през 2011 г. постави световен рекорд. Тогава над с 6о процента от естонците подадоха данните си по интернет.

Още европейски новини:

www.euranetplus-inside.eu




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!