Какви промени в законодателството предприе България за управлението на отпадъците от миннодобивната промишленост?

Европейската комисия изпрати две мотивирани становища до България с искане за спазване на европейското законодателство.В областта на вътрешните работи комисията поиска от четири държави да гарантират задължителния обмен на информация съгласно законодателството на ЕС относно сигурността на документите и интегрирането на биометрични данни в разрешенията за пребиваване. Почти три години след крайния срок (20 май 2012 г.) България, Естония, Гърция и Литва все още не са създали единно звено за контакт, за да се гарантира безпроблемното прилагане на стандартите относно елементите за сигурност и ефикасния обмен на информация между държавите членки.

Създаването на такива звена за контакт е задължително и следва да даде възможност за обмен на информация, необходима за достъп до изображенията на пръстовите отпечатъци, съхранявани в чипа на документите (паспорти и разрешения за пребиваване).

Сега властите в България, Естония, Гърция и Литва разполагат с два месеца, за да вземат необходимите мерки за привеждане в съответствие с искането на Комисията. В противен случай ще бъдат сезирани от Съда на ЕС.

Другото становище, което изпрати Европейската комисия до България е свързано с управлението на отпадъците от миннодобивната промишленост

Директивата относно миннодобивните отпадъци има за цел предотвратяването или намаляването, доколкото е възможно, на неблагоприятните въздействия върху здравето на човека и околната среда, породени в резултат на управлението на отпадъците от миннодобивната промишленост.

Тъй като редица недостатъци в българското законодателство могат да доведат до по-ниско равнище на защита за здравето на човека и/или на околната среда, Комисията изпрати официално уведомително писмо през януари 2013 г.

Какви са конкретните промени в законодателството ни в това отношение – чуйте репортажа на Констанца Илиева.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!