Европа преди новините: Ще има ли процедура на ЕК заради принудителното изпълнение срещу длъжници в България?
-
Чуйте разговора с адвокат Десислава Филипова и евродепутата Ангел Джамбазки
На 1 август, адвокат Десислава Филипова, председател на фондация „Център за европейска интеграция на България и за защита правата на човека“ съобщи, че в отговор на нейна жалба Европейската комисия започва наказателна процедура срещу страната. Ден по-късно обаче, говорителят на Еврокомисията Мина Андреева отрече да е задействана процедура.
В практиката си се сблъсквам с безкрайно много несправедливости, свързани с начина, по който банките и други правни субекти се снабдяват с изпълнителни листа в едно производство, в което реално присъства само силната страна – така адвокат Филипова мотивира решението си да сигнализира Европейската комисия за феодалния чл. 417 от ГПК.
Основните проблеми с него, тя вижда в бързата процедура и в това, че в рамките на заповедното производство не е решен въпроса за наличието на неравноправни клаузи в договора на длъжника. Адвокат Десислава Филипова напомня, че съгласно преюдициалните заключения на Съда в Люксембург съдът е длъжен, още на ниво заповедно производство, да разгледа въпроса за наличието на такива неравноправни клаузи, а също и че Директива 9313 на Европейския съюз (ЕС) защитава потребителите срещу неравноправните и нищожни клаузи в техните договори.
С писмо от 28 юли, тази година, Европейската комисия (ЕК) уведомява адвокат Филипова, че ще се обърне с официално запитване до властите в България по повод нейния сигнал. В отговор на наше запитване за подробности относно бъдещите действия на ЕК, г-жа Тове Ернст отговори: До момента Европейската комисия не е писала до българските власти по тази тема, но възнамерява да се свърже с тях, по установените канали за диалог и обмен със страните-членки. Досега комисията не се е свързвала с властите в България и не може да обсъжда следващите си стъпки. Целта на диалога е да се намерят решения за правилното тълкуване, изпълнение и прилагане на правото на ЕС. Този обмен ще позволи на службите на Комисията да получат разяснения относно правната система на страната-членка, за да формира мнение по въпроса.
И така, наказателна процедура все още няма. Но предстои изискване на информация, както пише самата Комисия, по казус, по който са получили цитирам: „и други сигнали“.
За позиция потърсихме и евродепутата Ангел Джамбазки. Патриотичният фронт беше най-яростния защитник на тезата за отпадане на чл. 417, при гласуването на промени в Гражданския процесуалния кодекс преди лятната ваканция на парламента. Той съобщи, че още в началото на септември, също ще постави казуса пред Еврокомисията чрез процедурата на „писмен въпрос“.
Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!