България под средното европейско равнище по много показатели, засягащи пазара на труда



Най-търсените кадри в България в момента не са програмисти и инженери, а събирачи на дългове, строители, миньори, оператори в кол центрове, банкови и други служители. Това сочи нов доклад на Европейската комисия, който анализира недостига и уменията на работната сила в страните от ЕС. В доклада се посочва, че 69% от българите на възраст  между 16 и 74 години нямат елементарни цифрови умения, т.е. не могат да работят с интернет, компютри и смартфони. Средно за ЕС делът на компютърно неграмотните е доста по-нисък - 41%.

България е далеч под средното европейско равнище по много показатели, засягащи пазара на труда, У нас 54% от фирмите трудно намират подходящи кадри - при 40% средно за ЕС. В същото време 1/3 от нашия бизнес инвестира в обучение на персонал, докато в ЕС 66% от компаниите пращат работници и служители на курсове.


Според доклада картината в различните държави от ЕС е различна.  В Румъния например има бум на търсенето на продавачи, чиновници и служители в транспорта, а в Полша това  са електротехниците, следвани от хигиенисти и охранители. В Гърция има дефицит на сервитьори и бармани, на медицински сестри и на домашни помощнички и гледачки, а в Португалия - на продавачи и работници в кожарски и текстилни фабрики. В Унгария и в Испания  селското стопанство е в разцвет, и сетърсят  фермери и рибари.

Във Великобритания най-много работни места има за лекари и медицински сестри, а също и в строителството, само че разликата с нашата страна е, че  у нас се търсят работници, а там - началници, мениджъри. В скандинавските страни работодателите търсят повече учители, специалисти по пиар и маркетинг, здравни работници. В Швеция се множат позициите за административен персонал и начални учители.  Местата  за IT експерти се увеличават най-вече във Финландия и Италия, а в Холандия особено търсени са юристите и социалните работници. Като цяло в ЕС най-бързо се увеличават нуждите от начални учители, от софтуерни специалисти и от финансисти, констатира ЕК. Програмисти засега  най-много се търсят  в Германия, но  прогнозата е, че в края на десетилетието търсенето ще е най-голямо във Великобритания.


Първият извод, който можем да направим на базата на този доклад е че пазарните4 условия се променят много бързо, в рамките на няколко години, десет години, като профилът се променя много бързо. Наивно е отсега да знаем какви ще са потребностите на икономиката ппрез следващите 40-50 години и отсега децата ни  да учат правилтните специалности, коментира Лъчезар Богданов. Динамиката на бизнеса, технологичните иновации  е такъв, че винаги възникват временни дефицити на кадри, независимо каква е образователната система. Точно в новите индустрии е доста наивно очакването да си мислиш, че отнякъде  ще има подготвени хора при положение, че ти си  този, който създава този бизнес.


Още европейски новини:

www.euranetplus-inside.eu




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!