Политиките за насърчаване на малките и средни предприятия - сред акцентите на Българското председателство
публикувано на 15.11.17 в 17:15
-
Репортаж на Наталия Ганчовска
Update Required
To play the media you will need to either update your browser to a recent version or update your Flash plugin.
По време на конференция в София, организирана от Европейския икономически и социален комитет и Асоциацията на индустриалния капитал в България, пред малкия бизнес у нас бяха очертани благоприятни перспективи и добри възможности за развитие, с подкрепата на българските и европейските програми и проекти. Кристоф Лефевр - член на Комитета:
Европейският съюз предвижда много фондове за развитието на малките и средните предприятия, но само най-жизнеспособните предприемачи могат да достигнат до тези фондове. "Планът Юнкер" предвижда за дребния бизнес 517 млрд. евро, но много малко от българските предприемачи имат възможност да се справят с административната част при изготвянето на проекти. Нужна им е помощ при изготвянето на заявленията за кандидатстване.
Иначе, българските предприемачи са доста креативни и биха могли да се справят, но административната бариера наистина е проблем за включването в подобни проекти".
Причината за част от тези проблеми е в самото определение на понятието за малките и средни предприятия, смята Милена Ангелова - главен секретар на Асоциацията и член на Комитета. Микропредприятията с до девет наети лица сега не съществуват в определението, а 40% от фирмите са именно такива. Затова страната ни ще предложи промяна в понятието по време на Българското европредседателство.
Дали те идентифицират наистина в своята работа проблеми с дефиницията за малки и средни предприятия и проблеми с регулаторната рамка, свързана с управлението на многогодишната финансова рамка. Тъй като, знаете, в рамките на Българското председателство ще започне разговора по подготовката на следващата многогодишна финансова рамки и затова за нас като представителна организация на българския бизнес е важно възможно най-рано да сигнализираме за проблемите, така че те да бъдат решени през следващия финансов период.
Позицията на България за разширяване на дефиницията за малките и средни фирми подкрепи и бившият председател на Европейския икономически и социален комитет Димитрис Димитриадис, който подчерта, че тези фирми в ЕС са почти 23 милиона и осигуряват работа на 67 % от наетите лица.
Един от основните проблеми в Брюксел е, че бюрокрацията там не разбира до голяма степен нуждите на малките и средни предприятия и това е, защото тези фирми варират - по категория, по обем, по дейност. Европейската изпълнителна агенция за малките и средни предприятия играе много важна роля в този случай, тъй като служи за мост между националните политики и политиките в Брюксел, и работи за интересите на дребния бизнес.
Ние поддържаме много добър диалог с Европейската комисия и се надявам, че Председателството на България ще изиграе важна роля, защото българската държава разбира проблемите на малките и средни предприятия.
Още европейски новини на: euranetplus-inside.eu
Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!