Новата програма за военно сътрудничество ПЕСКО - шанс за Европа да има обща отбрана
-
Репортаж на Добромир Видев
България се присъедини в следните области: улесняване и стандартизиране на процедурите за трансграничен военен транспорт, с водеща нация Нидерландия; европейски логистичен хъб, с водеща нация Германия и морско наблюдение, с водеща нация Гърция.
Според бившия военен министър Велизар Шаламанов за част от дейностите в България вече има опит: И трите проекта, в които България е решила да се включи, са изключително важни, подчертава той, като допълва:
Нищо, което се развива извън НАТО, не може да бъде успешно - така че шансът на ПЕСКО e да бъде към основните приоритети, които има в НАТО. Всяка една операция, която планира НАТО, има така наречената стратегия за изход - и тази exit strategy в повечето случаи включва прехвърляне на отговорността към Европейския съюз.
Засега и НАТО казва, че новата европейска инициатива не трябва да дублира, а да допълва способности. Уверение в тази посока даде и върховният представител на Европейския съюз по въпросите на външните работи и политиката на сигурност Федерика Могерини. 17 са проектите проектите, отбеляза тя, като допълни:
Сега можем да работим например за възможността за разполагане на бойна група в район на кризи. С Комисията работим по следващата многогодишна финансова рамка. В този контекст бих предложила създаването на нов Европейски механизъм за мир, финансиран и управляван съвместно с нашите държави членки.Тъй като изграждаме Съюз за сигурност и отбрана, искаме да укрепим партньорството си преди всичко с НАТО. Това вече е в ход . Но трябва да си сътрудничим и с ООН, с Африканския съюз и с други регионални организации. Ние имаме вече 16 военни и граждански мисии по света. Те осигуряват мир и стабилност на три континента. Затова бих искала да видя през следващите месеци напредъка по нашите граждански мисии.
Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!