След решението на Доналд Тръмп да се възстанови възможността интернет компаниите да предлагат избрани услуги с приоритетен трафик и скорост за сметка на други
Ще бъде ли засегнат ЕС, след като САЩ отмениха правилата на т.нар. "интернет неутралност"
-
Репортаж на Добромир Видев
Както каза заместник-председателят на Европейската комисия Андрус Ансип, който отговаря за единния цифров пазар: "Много граждани се чудят какъв ще е ефектът, който новият американски режим би имал върху интернет в Европа. Няма от какво да се страхуват - европейският регламент за отворения интернет ще продължи да защитава всички европейски потребители".
В Европейския съюз доставчиците на интернет услуги нямат право да са арбитър за успеха или неуспеха на услуги и съдържание. Засега нямаме признаци за потенциални ограничения, например в американските инвестиции в широколентови мрежи или 5G развитието. Ще си позволя отново един цитат - той е съвсем пресен, част от съвместната декларация, която комисарят по цифровата икономика Мария Габриел прие в Женева заедно с водещи представители на Европейския парламент: "По настоящем сме свидетели на появата на редица сили, които биха могли да доведат до разпокъсаност и поляризация на интернет. Европейският съюз обаче е твърдо ангажиран с откритостта на интернет в световен мащаб и заедно с всички останали заинтересовани страни ще работи за осигуряване на дългосрочна устойчивост на този принцип. Интернетът на бъдещето ще бъде всеобхватен, прозрачен и надежден."
Опити за ограничаване на интернет неутралността е имало, обяснява Слави Танкеин от Международния правен център:
Тук в Европа големите телекоми даже са заплашвали (миналата година при приемането на това нещо в Европа - за неутралност на интернет, са заплашвали) Европейската комисия, че няма да доставят възможно най-добрите услуги за потребителите в Европа, ако това нещо бъде прието - има го напълно официално, защото примерно на тях това не им е технологично изгодно и рентабилно.
Но Танкеин казва, че към този момент опасност няма нито за България, нито за Европейския съюз: В България това мисля, че не е възможно докато още важат законите в Европейския съюз - има приета такава законодателна промяна в ЕС. Така че мисля, че това не е опасност за България.
Според Слави Танкеин не интернет неутралността, а Директивата за единен цифров европейски цифров пазар може да създаде проблеми в рамките на Европейския съюз: Там има достатъчно членове, с които може да бъде налагана цензура - дали ще бъде под формата на авторски права, сродни права, на каквито и да било такива в един доста глобален мащаб, не е само за Европа, но така е и за други страни.
Никола Миладинов припомня, че ролята на националните органи е важна, за да се гарантира, че потребители и бизнес наистина ще могат да имат свободен достъп до интернет средата.
Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!