Европейският киберзакон и България
публикувано на 02.07.18 в 10:00
Update Required
To play the media you will need to either update your browser to a recent version or update your Flash plugin.
Сегашната нормативна база в страната не регулира дейностите на операторите на основни услуги и доставчиците на цифрови услуги в страната. Сегашната нормативна уредба е разпокъсана и отразява само частично или косвено основните понятия в сферата на киберсигурността. Като резултат от това в Република България към този момент няма да съществуваш единен принцип на взаимодействие и организация на дейността или реакция при киберинциденти. Редно беше тези процеси да бъдат регулирани на ниво ЕС. Киберзаплахата и рисковете, които се генерират, в никакъв случай нямат нито локални, нито национални измерения. Още повече, предвид интензивните високи нива на свързаност между служби и администрация на европейско ниво, пробив на едно място, допълнително може да създаде рискове на друго място.
Българският закон предвижда към българското правителство да има съвет по киберсигурност. Той ще оценява и съветва за заплахите при кибиратаки. Онлайн магазините, търсачките и облачните услуги трябва да бъдат подсигурени срещу кибератаки, препоръчва законопроектът. А секторите, определени като потенциални мишени са публична администрация, енергетиката, транспорта, банките, болниците, снабдяването с питейна вода. Според председателя на комисията по транспорт и съобщения Халил Летифов между двете четения ще са нужни предложения за контрол над Съвета по киберсигурност.
Да има публичен контрол. Никъде не е упоменато къде се отчита тази дейности и има ли годишни доклади, кой да ги чете тези доклади. Как се, всъщност притеснението е да не се залита в друга посока. И това да бъде използвано в свободното движение или да бъдат следени хората неоснователно. Това е важно да се направи, но, според мен, трябва да гарантираме и спокойствието, и сигурността на ползвателя.
А е ЕС залага на новата директива заради нуждата от по –голяма сигурност. В годишната си реч за състоянието на Съюза, председателят на Комисията Жан-Клод Юнкер припомни.
През последните три години постигнахме напредък в безопасността на европейците онлайн. Но Европа все още не е добре оборудвана срещу кибератаки. Ето защо Комисията предлага нови инструменти, включително европейска агенция за киберсигурност, които да ни помогнат да се защитим от тези атаки.
И затова през септември 2017 г. Европейската комисия предложи укрепване на Агенцията на ЕС за киберсигурност. Нова европейска схема за сертифициране, за да се гарантира, че продуктите и услугите в цифровия свят са безопасни за употреба. Статистика на ЕК посочва, че през 2016-та година са били извършвани повече от 4 000 кибератаки на ден посредством софтуер за изнудване и 80 % от европейските компании са станали жертва на поне една кибератака. Само за последните четири години икономическото въздействие от киберпрестъпността е нараснало петкратно. Съвсем наскоро Заместник-председателят на Европейската комисия Андрус Ансип, отговарящ за цифровия единен пазар, еврокомисарите Аврамопулос, Кинг и Мария Габриел настояха с държавите -членки да бъде одобрен планът за сътрудничество при киберкризи. Механизмът за свързване на Европа предоставя финансиране в размер на 38 млн. евро до 2020 г. в подкрепа на националните екипи за реагиране при инциденти с компютърната сигурност, припомнят евроксомисарите.
Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!