Тийноватор стартъп уикенд
-
материал на Наталия Ганчовска
По време на младежки форум в София, българският еврокомисар за иновациите, научните изследвания, културата, образованието и младежта Мария Габриел подкрепи начинаещи бизнес идеи на млади хора от страната. Габриел изтъкна важността на инвестициите в творческото мислене и креативността на младите хора. Тя отбеляза още, че инициативата, която насърчава бизес мисленето, показва колко млади таланти с истинска страст за новите технологии и предприемачеството има България. "Днес Европа има нужда от нов тип предприемачество и ново поколение предприемачи", посочи Габриел и призова европейските младежи да работят заедно, да се учат заедно, и взаимно - един от друг:
"И в Европейската комисия и в Европа разчитаме на вас, защото 2020-та ще бъде годината на иновациите. Защото предизвикателствата пред нас са много и вие ги познавате по-добре от нас. От предизвикателствата, свързани с образованието и професионалата ни реализация до много по-големи и глобални такива, към които вие, младите хора, сте особено чувствителни - климатичните промени, цифровизацията, това са все теми, по които ние имаме и какво да научим от вас. Вие обаче също толкова добре знаете, че идеята чрез предприемачеството може да бъде превърната във възможност. Възможност за създаване на стойност, за вас самите, но и за другите. И затова трябва много постоянство".
Еврокомисарят Мария Габриел посочи още, че идеята и страстта са ключови, но не са достатъчни. Младите хора се нуждаят от умения и компетенции, за да превърнат своята идея в иновативен проект. Имат нужда и от цифрови умения, за да се възползват максимално от наличните инструменти. Трябва да умеят да работят и в екип.
В този контекст, българският еврокомисар спомена инициативите, чрез които Европейската комисия подкрепя развитието на всички тези умения:
"Имаме няколко програми, които насърчават предприемачеството сред младите хора. За мен лично като комисар това ще бъде един от приоритетите. В Европа, във възрастта 18-34 години, 25% средно казват, че искат да започнат свои бизнес, искат да развият своята идея. В България този процент пада под десет за същата възраст. Аз съм сигурна, че ие можем да направим така, че тази стартова позиция всъщност да се превърне в по-неограничена възможност, в повече иновации, в повече реализации. Имаме такива примери. Затова обръщам вимание на програмата "Еразъм". В нея има финансиране за предприемачите сред младите хора. Това ще продължи и в следващия период 2021-2027 година. Европейският институт по иновации и технологии, една институция, която не познаваме добре в България все още. Той е базиран в Будапеща. Там има възможности за обучение, там има възможности за подкрепа за бизнес идея и европейския план за действие за цифрово образование. Защото нито една идея не може без умения, придобити по пътя към нейното реализиране, да разгърне целия си потенциал. Затова вярвам, че трябва да инвестираме повече и повече в цифровите умения на младите хора".
Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!