Комисията по граждански свободи, правосъдие и вътрешни работи на ЕП и дискусия за състоянието на върховенството на закона в България

На 10-ти септември по инициатива на евродепутата Елена Йончева в рамките на Комисията по граждански свободи, правосъдие и вътрешни работи на Европейския парламент ще се проведе дискусия относно състоянието на върховенството на закона в България. Заедно с други депутати от групата на „Социалистите и демократите“ Йончева се обърна с писмо до председателя на Европейския съвет Шарл Мишел, в което поиска ясни гаранции, че България ще се ангажира по-тясно с проблема с върховенството на закона в контекста на преговорите по Многогодишната финансова рамка на Съюза.

„Ситуацията за върховенството на закона или по-скоро за краха на върховенството на закона в България, да бъде обсъден в ЕП. И това, смея да кажа, е голям пробив, въпреки съпротивата на ЕНП, т.е. въпреки съпротивата на ГЕРБ. Това не е регулярна дискусия, както някои политици на ГЕРБ казаха тези дни. Това обсъждане за България е дълъг процес.“

Дни преди заседанието на Групата LIBE евродепутатът Елена Йончева получи писмен отговор от зам. председателя на ЕК Вера Йорова, че мониторингът на България по механизма за сътрудничество и проверка не е снет и не може да бъде прекратен преди за това да има ново решение на ЕК.

„Оценката за състоянието на върховенството на правото се превръща в условие пред страните-членки, включително и на България, за получаване на европейско финансиране, което е възможно да се стигне до редуциране или спиране на средствата. Показва не само състоянието на върховенството на закона в България, но и начина, по който ГЕРБ и г-н Борисов се опитват да заблудят българското общество, че този механизъм е прекратен.“

Проблемите са в полезрението и на мониторинговата подгрупа по върховенство на закона, която заседава на 28-ми август и изслуша представителите на България от правителството, прокуратурата, НПО-сектора и журналисти. Евродепутатите са събрали информация по пет основни въпроса: за статута на прокуратурата, корупцията по високите етажи на властта, свободата на медиите, свободата на сдружаване и отношението на правителството към неправителствените организации и правата на малцинствата. Според един от участниците в изслушването, председателят на Българския хелзинкски комитет Красимир Кънев:

„Официални критики не бяха отправени, но имаше много бележки, които бяха доста силно критични. Например бележките, които депутатите отправиха по отношение на статута на прокуратурата, която има два основни проблема. Единият е въпросът с отчетността й и вторият с безнаказаността на главния прокурор.“

Въпреки че дискусията за България е инициатива на „Социалистите и демократите“, отделни депутати от ЕНП като Радан Кънев я подкрепят.

„Аз се надявам, че ще има разум и от страна на ЕНП, и от либералната група „Обнови Европа“, защото няма никаква политическа и човешка логика да се крием от дебат. Много позиции могат да бъдат взети в този дебат. Проблемите са много тежки, много очевидни и много продължителни. Виждаме една много сериозна нетърпимост на българското общество към това състояние на нещата.“




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!