Нови енергийни етикети ще подпомагат избора на потребителите

Снимка: ec.europa.eu

Ако след 1 ноември 2020 година сте си купили хладилник, пералня или телевизор, вероятно сте били изненадани при разопаковането на новата си придобивка. Възможно е да сте открили енергиен етикет, който се различава съществено от този върху опаковката. Е, няма за какво да се притеснявате – успокояват от Европейската организация на потребителите BEUC и обясняват, че това е стъпка към въвеждането на по-добри етикети на електроуредите. Редица организации, подобно на тази на европейските потребители, са част от финансирания от ЕС проект BELT, който трябва да повиши осведомеността сред производителите, търговците на дребно и потребителите за предстоящия преразмерен етикет, който влиза в сила от 1 март 2021 година.

С европейски Регламент 1369 от 2017 г., на Еврокомисията е възложено да приеме актове по отношение на етикетирането или преобразуването на скалата за етикетирането на продуктови групи, които имат значителен потенциал за икономия на енергия, а в някои случаи и на други ресурси. Прогнозира се, че тези трансформации могат да допринесат за годишни икономии на крайното потребление от общо над 260 TWh през 2030 г.

„През годините законодателството за енергийно етикиране допринесе за изключително повишаване на енергийната ефективност на електроуредите и енергийните спестявания в домовете. Домакинските електроуреди са сред най-силно регулираните в тази насока“ – обяснява Габриела Чифличка, генерален секретар на българското Сдружение на производителите на домакински електроуреди APPLiA. То е част от базираната в Брюксел европейска мрежа, в която членуват асоциации на производителите от 25 държави.

Макар и с близо 30-годишна история, Европейското законодателство в областта на етикирането не е статично и беше взето решение да се премине към нова, променена еднотипна скала, която е означена с латинските букви от А до G. „Продуктите, за които промяната влиза в сила от 1 март 2021 година са хладилни уреди, перални машини, съдомиялни машини, комбинирани перални със сушилня. Освен тях промени влизат и за екраните и телевизорите и съответно за светлинните източници“ – обяснява Чифличка.

В настоящия момент в полето на „плюс“-овете са концентрирани повечето уреди, а по-ниските класове остават празни. В резултат на това едва всеки четвърти потребител разбира, че хладилникът „A +“ всъщност е най-малко енергийно ефективен на пазара - уточняват от Европейската организация на потребителите. За да спре това объркване, новият енергиен етикет ще се върне към ясната скала от A-G. Същевременно ще влязат и по-строги стандарти за измерване на енергийната ефективност на уредите. Поради тази причина, когато новият енергиен етикет на ЕС се появи официално в магазините през март, клас А ще бъде празен, за да остави място за по-енергийно ефективни продукти, които ще бъдат разработени в бъдеще. Как да четем енергийните етикети

Накратко казано новите енергийни етикети на ЕС трябва да постигнат две цели - да дадат на потребителите по-ясни параметри, които да подпомогнат избора им на нов електрически уред и същевременно да отворят широко вратата за иновации в сектора.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!