ЕК настоя България да премахне предимството за местни храни в търговските обекти

Снимка: Диана Христакиева

Европейската комисия настоява България да премахне дискриминационните мерки, които задължават търговците на дребно да дават предимство на местните хранителни стоки.Това се казва в мотивирано становище, което Еврокомисията е изпратила до страната ни.

Българското законодателство задължава търговците на дребно да излагат на по-видно пространство местни хранителни продукти като мляко, риба, яйца, плодове и зеленчуци, както и да закупуват 90% от млякото и млечните продукти от местните производители. Тези задължения ограничават свободното движение на стоки, залегнало в  Договора за функционирането на евросъюза, мотивират се Брюксел. Така се създават по-изгодни пазарни условия за местните стоки и се дискриминират подобни вносни продукти. Предвид извънредните обстоятелства, свързани с COVID-19 и отслабването на икономиките в ЕС, е наложително да бъде съхранено свободното движение на стоки и свободата на установяване в духа на европейската солидарност, посочват от Еврокомисията. През май ЕК вече изпрати уведомително писмо до България. Сега от Брюксел отново ни предупреждават, а страната ни разполага с два месеца, за да отговори и да обори доводите на комисията, обясни евродепутатът от БСП Цветелина Пенкова, която е член на комисията по вътрешен пазар и защита на потребителите на Европейския парламент:

„Първото предупреждение на ЕК от месец май, даде възможност на България и на управляващите да мотивират ефективно решението и да докажат, че са предприели мерки, които не са в нарушение на европейското законодателство. Очевидно заради наличието на второ предупреждение, управляващите или не са сметнали за нужно или не са успели за защитят това решение и поради тази причина Комисията в момента е изпратила  второ мотивирано становище към България.“

През май Министерството на земеделието обяви, че по никакъв начин не се нарушават доставките на продукти, внесени от други държави, и, че въведените от правителството мерки не засягат свободното движение на вносни стоки, тъй като постановлението не забранява или ограничава тяхното предлагане в магазините. В оставащите 2 месеца страната ни трябва да мотивира действията си. Може да се стигне до законодателни промени от българска страна, които да съответстват на европейските регулации, а е възможно и случаят да бъде отнесен до Съда на Европейския съюз:

„Проблемните клаузи, които са нарушени са именно дискриминация на сходни вносни продукти. Тук проблемът е в този, прекалено силно обвързващ и даващ възможност за санкции, текст от законодателството.“

Според евродепутата от ГЕРБ Андрей Ковачев обаче до Европейския съд няма да се стигне, нито пък ще има санкции за страната ни, тъй като постановлението на Министерския съвет е само до края на тази година и е било приложено заради COVID-19:

„До края на 2020 г. България провежда разговори с търговските вериги. Целта беше доброволно веригите да предлагат местна продукция в обектите си. По този начин потребителите могат да консумират свежи и пресни продукти и доброволно това да бъде направено в търговските мрежи. Някои от обектите бяха задължени чрез писмо на Министерски съвет, но това е само до края на тази година.“



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!