ЕС предложи план за запазване на горите в общността
публикувано на 25.07.21 в 06:30
Update Required
To play the media you will need to either update your browser to a recent version or update your Flash plugin.
Тази стратегия за горите е своеобразен опит да има поне някакъв малък, минимум подход за създаването на единни стандарти за опазването и управлението на горското стопанство в цяла Европа. Защото ние разбираме, че ако ефективно искаме да се справим с климатичните промени на глобално ниво, или със затоплянето на глобално ниво, трябва да се не само да се ограничаваме в земеделието, но и да говорим и за поддържането на горите. Важно е тези гори да са подготвени не само за начина, по който ще се отнасяме с тях чисто икономически. Но и за това как те трябва да посрещнат промените в климата. За да може и занапред от тях да добиваме дървесина. Но и да предоставят онова, което винаги са ни давали - вода и биоразнообразие в тях. Нужно е да бъде намалено значително рязането на дървесината „до голо“, защото това не само носи вреди за почвата, но създава проблеми със засушаването и горещината. Дори е необходимо да направим промени в начина на залесяване. Например в райони, които са залесени със смърч или иглолисти видове, е добре да има и широколистни видове. Трябва тези гори да бъдат трансформирани в смесени. За да
може да оцелеят в по-горещите периоди, когато и ако те зачестят в бъдеще. Горската стратегия е част от "Зелената сделка". Знаете, че "Зелената сделка" има много акценти. Има и различни договорки. Но аз вярвам, че това е начинът, по който можем да променим Европа да бъде по- устойчива. Да се развива не само в следващите 10-15 години, а следващите 50.
Новата стратегия за горите допринася за пакета от мерки, предложени за постигане на намаляване на емисиите на парникови газове с поне 55% до 2030 г. и климатичен неутралитет през 2050 г., посочват от ЕК. Това според нея е и начинът да се отстранят вредните газове по естествен път. Ще има и мерки, които да доведат до по- строг контрол за добива и търговията с дървен материал. Насърчаване на иновациите в горското стопанство. Ще се разчита и на общо наблюдение на европейските гори, докладването и събирането на данни в целия ЕС. По данни горите в Европа заемат 43,5% от площта й. Това са 182 милиона хектара гори. В 27 процента от защитените територии състоянието на горите не е добро. Изпълнителният вицепрезидент по европейската зелена сделка Франс Тимерманс и комисарят по земеделие Януш Войцеховски също отбелязаха важността на инициативата и нейната полза за опазването на горите.
Тема на Добромир Видев, програма "Хоризонт".
Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!