Минималните стандарти за защита на хората на изкуството – как това може да стане в България

Пандемията ограничи силно културния живот в Европа и намали приходите в секторите на културата и творчеството с повече от 30% през 2020 г. Музиката и сценичните изкуства загубиха съответно 75% и 90% от приходите си. Това постави под въпрос бъдещето на хората, които се занимават с изкуство. Каква е политика на ЕС - обясни евродепутатът Александър Йорданов:

„Пандемията се отрази крайно зле на всички сектори на националния живот, но сектора на културата беше поразен може би най-силно и е факт, че тази пандемия влоши извънредно много несигурната ситуация в него. Културният живот може да се каже, че спря не само в България, а и по целия свят, заради ограничителните мерки, който обаче са абсолютно необходими, бяха затворени кина, музеи, театрални зали и пр. За да се противодейства на тези негативни тенденции е необходимо да има целенасочена подкрепа за културата и бързо разработване на дългосрочна културна стратегия на Европа. На 20 октомври ЕП прие резолюция, с която призова Европейската комисия да въведе минимални стандарти за защита на хората на изкуството. Между другото това не е първата резолюция по тази тема, защото само месец по-рано, на 17 септември, ние приехме подобен доклад, относно културното възстановяване на Европа. Тук всъщност се припомня изявлението, което се приписва на Жан Моне, един от основателите на ЕС: "Ако трябваше да направя ЕС от нулата, бих започнал с културата.“

По какъв начин тази резолюция ще се отрази на България?

„Едно от предложенията, което ние като евродепутати обсъждахме и то бе изразено в пленарна зала от колегата Асим Адемов, беше свързано със средствата, които се полагат на България по плана за възстановяване и които са в размер близо на 13 милиарда лева. Предложението беше поне два процента от тези средства да отидат директно за подпомагане на хората на изкуството в България. Ние забавихме този наш план за възстановяване и аз не мога да кажа, какво точно служебното правителство е предвидило в този план за възстановяване, като средства за хората на културата. Надявам се да са отчели ситуацията, да са погледнали реалистично и наистина тези средства да бъдат заделени и 2022 година да се превърне и в България, в година на промяна на отношенията ни към хората на културата и изкуството. Промяна не само на думи, не само като морална подкрепа, а реална промяна, чрез сериозна финансова подкрепа, защото, нека отново да припомня, в основата на европейското обединение не стои само голата политика, не стои само икономиката, стои съзнанието ни за общокултурно пространство и за ролята на знанието и културата в развитието на ЕС.“



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!