Безусловен базов доход и четиридневна работна седмица предлагат гражданите на ЕС

По-силна икономика, социална справедливост и работни места – това са областите, привлекли най-много предложения в рамките на Конференцията за бъдещето на Европа, която е възможност за европейците да повлияят на посоката, в която ще се развива Европейският съюз в следващите десетилетия.

Това посочи професор Ингрид Шикова, която заедно с българските евродепутати Илхан Кючюк и Ангел Джамбазки, обсъди на тематичен семинар хода на разискванията в рамките на конференцията до момента.

В сърцевината на конференцията е нейната платформа – дигитално пространство, в което всеки европеец може да сподели идеите си за Европа и за това какво трябва да се промени, а най-често предлаганият механизъм за постигане на социално–справедлива Европа е предоставянето на безусловен базов доход в целия ЕС, което е екзотично, но обосновано от вносителите си предложение, допълва проф. Шикова.

„Друга идея е съкращаването на работната седмица на четири дни. Едно интересно предложение. То е формулирано така: По-малко работа означава повече свободно време, повече творчество, повече време за моето семейство. Има също разсъждения за смяна на икономическия модел. Нещо, което според мен е абсолютно необходимо в съвременните условия – правила за работа от дома. Забрана за неплатени стажове, справедливо данъчно облагане и т.н.“

Другата много разисквана тема е европейската демокрация, посочва проф. Шикова:

„Смята се, че изграждането на една федерация е най-добрият начин за постигане на пълния потенциал на Европейския съюз. Разбира се, има и такива, които са скептични, напротив, искат по-големи правомощия за държавите-членки.“

А идеите, които засягат медиите, също не са пропуснати:

„Повтарящо се предложение е да се създаде единен обществен радио- и телевизионен оператор на Европейския съюз, за да може той да осведомява повече гражданите по въпросите, свързани с европейската интеграция.“

Всички мнения, изразени на платформата, се събират и анализират. А до пролетта на 2022 година се очаква да бъдат изготвени заключения и да бъдат формулирани насоките за бъдещето на Европа. За да има успех тази конференция, обаче, според проф. Шикова са нужни три важни предпоставки:

„Активни граждани. Това зависи от нас – да участваме, да предлагаме. Да има ангажирани експерти, защото за редица въпроси и тяхното решаване има нужда от експертно мнение. И на последно място – смели и далновидни политици, защото ние, гражданите, ще очакваме от политиците да създадат интелектуалния модел на бъдещия Европейски съюз. Така че тези три групи заедно ще предопределят бъдещия резултат от усилията да сътворим един Европейски съюз, в който желаем да живеем.“



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!