Колко е близо Украйна до еврочленство

На неформална среща на върха в Париж днес европейските лидери се очаква да обсъдят молбата на Украйна за присъединяване към блока. На извънредна пленарна сесия миналата седмица с 637 гласа „за“, 13 гласа „против“ и 26 гласа „въздържал се“ евродепутатите приеха резолюция с призив европейските институции да работят за предоставянето на Украйна на статут на страна кандидатка за членство в блока, както и за интегрирането на Украйна в единния пазар. По видеоконферентна връзка от бункер в Киев се включи украинският президент Володимир Зеленски, които поиска Брюксел да докаже, че е на страната на украинския народ, а речта му бе последвана от ръкопляскане на крака от страна на евродепутатите:
     

„Ние се борим за нашите права, свободи, живот, за оцеляването си. Това е нашата висша мотивация. Но се борим и за пълноправно членство в Европа. Днес показваме, че това е нашето желание. Без вас Украйна ще остане сама. Ние доказахме своята сила. Докажете, че вие сте с нас, че няма да ни обърнете гръб и че наистина сте европейци. Тогава свободата наистина ще възтържествува над мрака.“

Подкрепа за Украйна и за усилията за сближаване настраната с европейската общност заяви председателят на Европарламента Роберта Мецола:

„Ние признаваме европейската перспектива на Украйна и както ясно се заявява в нашата резолюция, ние, г-н президент, приветстваме молбата за признаване на статут на кандидат-член и ще работим за тази цел.“

От своя страна председателят на Еврокомисията Урсула фон дер Лайен коментира възможността за присъединяване на Украйна с думите, че Съюзът и Киев са по-близкиповече от всякога, но допълни:

„Все още има дълъг път. Трябва да приключим тази война и би трябвало да говорим за следващи стъпки, но аз съм убедена, че никой в тази зала не се съмнява, че хората, които се изправиха така смело за нашите европейски ценности принадлежат към нашето европейско семейство. Да живее свободна и независима Украйна! Ние сме с вас, слава на Украйна!“

Поне 10 страни изразиха до момента подкрепата си за незабавното присъединяване на Украйна към блока. Постигането на тази цел обаче е труден въпрос, смята председателят на Европейския съвет Шарл Мишел. Основните пречки са правни, като необходимостта от единодушна подкрепа от 27-те страни членки, както и постигането на отделни договорености в 35 различни сфери.

Петрас Аущревичус от „Обнови Европа“, който е член на делегацията в Парламентарния комитет за асоцииране Европейски съюз – Украйна, е оптимист:

„Отбелязахме гладката интеграция по секторни политики, например в енергийния и транспортния сектор и споразумението относно въздушните транспортни услуги. Данните от различните сектори са впечатляващи. В ход е процесът по съгласуваност с политиките на Европейския съюз. Същото е факт и за, например, външната политика и политиката за сигурност. Мисля, че имаме достатъчно причини да вярваме, че Украйна, в рамките на споразумението за асоцииране, не е достигнала 100 процента в спазването на одобрения график за прилагане на решенията, но върви в тази посока.“

Други евродепутати обаче са по-сдържани относно напредъка в процеса по присъединяване на Украйна. Последните стъпки в него са най-трудни, обяснява Виола фон Крамон-Таубадел от „Зелените“, която е заместник-председател на Делегацията за асоцииране с Украйна:

„Предвид настоящата ситуация почти няма възможност за каквито и да е реформи. И това, според мен, е много жалко. Но през миналата година Украйна беше много нерешителна и не желаеше да въведе никакви реформи. Сега те имат добра причина да го направят, но и претекст защо не е възможно. Дори преди руската агресия нямаше голяма политическа воля или стремеж, нямаше признание от страна на Зеленски и екипа му, от правителството, да поемат задължението да изпълнят тези реформи.“

А върховният представител по външната политика Жозеп Борел смята, че Киев се нуждае повече от практична помощ в краткосрочен план, отколкото от еврочленство:

„Ясно е, че Украйна има европейска перспектива, но сега трябва да се борим срещу агресията. Светът не може да си позволи една мощна държава да смаже съседа си, използвайки военния си капацитет. Ако го позволим, това ще означава закона на джунглата, закона на по-силния. За нас, европейците, това е екзистенциална заплаха и ще направим всичко, което можем, за да я спрем.“

На фона на войната в Украйна и заради сигурността, която принадлежността към Европейския съюз носи, молба за членство в блока подадоха миналата седмица Молдова и Грузия. А в понеделник френското председателство на Съвета на Европейския съюз съобщи, че е започната процедурата по разглеждане на молбите им.Европейската комисия ще трябва да изрази официално становище и 27-те след това ще трябва да решат дали да предоставят статут на кандидат на трите страни, преди да започнат преговорите.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия