Войната в Украйна - възможност за преосмисляне на европейската "Зелена сделка"

ТЕЦ "Марица изток 2"
Снимка: Живко Иванов


Войната на Русия в Украйна изправи Европа пред дебата за енергийната сигурност на общността. Руската агресия срещу съседната държава провокира санкции срещу режима на Путин, които обаче изкараха на преден план зависимостта на държавите-членки на Европейския съюз от доставки на енергийни суровини от Русия. Именно страхът от спиране на доставките възпира голяма част от европейските държави да отговорят максимално решително на руската военна експанзия в Украйна. Това мнение изразиха редица европейски политици и общественици, които обърнаха внимание на стремежа за бъдеща климатична неутралност на Стария континент.

„Изначалната грешка на европейската „Зелената сделка“ бе, че въглищата могат да бъдат заменени от руски газ. Това породи зависимостта на ЕС от Путин“ категоричен бе евродепутатът от Европейската народна партия Радан Кънев. „Втората грешка бе, че може собственото производство на газ да се замени с внос от Русия. Така се стигна до тази изключително тежка зависимост, която пречи днес на Европа да вземе всички необходими мерки, за да спре войната в Украйна. Спирането на петрол и газ от Русия от всички западни партньори едновременно означава, че Путин ще бъде принуден да спре тази ужасна трагедия, която наблюдаваме в момента. Виждаме как българският премиер казва, че ние трудно бихме подкрепили най-тежките мерки, защото сме твърде зависими от руските доставки. Това е резултат от грешни политически решения в миналото.“

Алтернативата на руските газови доставки в Европа е внос на втечнен природен газ, но това би оставило страните от останалия свят без тази толкова важна енергийна суровина, коментира експертът по управление на околната среда Боян Рашев. Той изрази мнение, че единствената собствена енергийна суровина, която Европа притежава, са въглищата, което означава, че раздялата с тях зарази стремежа към нулеви въглеродни емисии обрича континента на енергийна недостатъчност. „През 2019 г. 48% от вноса на въглища, 41% от вноса на газ и 27% от вноса на нефт в Европа идват от Русия. Европа би могла да намери някакъв заместител на руския газ и това е внос на втечнен природен газ от САЩ, Австралия и Катар. За целта целият газ, който в момента тези страни продават на държави като Индия, Бразилия, Пакистан, Бангладеш, трябва да дойде в Европа. Да, ние можем да го платим, но посочените държави ще останат без газоподаване. Цената ще бъде висока и ще я платят най-бедните страни. Европа има само въглища като значим природен ресурс. Германия притежава 3% от световните залежи на въглища, колкото има и Индонезия, която е най-големият световен износител. Знаете какво направи Германия с въглищата си. В последните 20 години Европа даде хляба и ножа в ръцете на Путин.“

Евродепутатът от групата на Европейските консерватори и реформисти Ангел Джамбазки призова Европейската комисия и българското правителство да премахнат незабавно въглеродните квоти върху производството на енергия от въглищните централи, защото само те могат да осигурят енергийната сигурност на България. „Това, което трябва да направим, е да извадим въглищните централи от обхвата на „Зелената сделка“. Тази сделка е едно тежко корупционно икономическо престъпление и виновните за него да бъдат наказани. Ние трябва да се грижим за нашата собствена енергийна независимост. Сега е моментът да бъдат спрени всякакви опити за унищожаване на нашата енергетика“.

Цялото човечество вече вижда, че необходимостта от термичните централи е доказана, особено в контекста на несигурността от доставките на руски газ и каменни въглища от украинския регион Донбас, заяви председателят на регионалната структура на синдиката „Подкрепа“ в област Стара Загора Михаил Михайлов. „Може би за едно известно време ще има спокойствие за централите от комплекса „Марица-изток“, както и за мините. Необходимостта от тях е доказана.“




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!