Жените в ЕС вече имат квота в управителните съвети на компаниите
публикувано на 01.09.22 в 07:00
-
Материал за ''Евранет плюс'' на Лилия Димитрова
Update Required
To play the media you will need to either update your browser to a recent version or update your Flash plugin.
Като първата жена председател на ЕК Урсула фон дер Лайен изрази задоволство от резултата.
"Искам Европа най-сетне да стане континент с равни възможности за мъжете и жените, но още не сме го постигнали. Знам, че игралното поле не е изравнено. И от опит знам, че жените трябва да работят два пъти повече за същата заплата, признание или ръководна позиция като колегите си мъже. Равенството е заложено в Европейския договор от 1957. Пътят е дълъг, но продължаваме да вървим."
По данни на ЕК 60 процента от висшистите са жени, но въпреки че са високо квалифицирани, са много слабо представени на по-високи изпълнителни позиции. Според Евелин Регнер, председател на комисията по полово равенство и съавтор на директивата, това е въпрос на надмощие.
"Жените имат фантастични квалификации и са налице всички обективни причини в света да се гарантира участието им на ръководни позиции в управляващите бордове. Така че проблемът е по-скоро да се премахне мъжката квота в управата на предприятията. Жените са половината от населението! И най-добрите компании, с най-стабилни и устойчиви показатели, са тези, които отразяват интересите на потребителите си, на акционерите, на служителите."
Квотното законодателство често се посреща с аргумента, че жените ще получават високите позици само заради задължението, а не заради таланта и способностите си. Според директора на Европейския институт за полово равенство Карлин Схеле аргументът е циничен, защото всички изследвания показват, че женското ръководство носи много икономически и социални облаги на компаниите, стимулира икономическия растеж и иновациите.
"Това, според мен, е аргумент на хората, които подхождат цинично към темата. Те може да твърдят, че жените ще достигнат ръководна позиция само благодарение на закона. Но аз смятам, че не са наясно с факта колко талантливи жени има в Европейския съюз, жени, които имат всички дадености да заемат тези позиции и роли. И досега просто са пренебрегвани. Данните ни доказват безспорно, че когато половото равенство се регламентира със закон, има резултат."
Директивата ще се прилага при дружества с поне 250 служители. В случаите, когато кандидатите са еднакво квалифицирани за определена длъжност, приоритет трябва да има кандидатът от по-слабо представения пол. Страните членки ще трябва да впишат директивата в националното си законодателство през следващите две години. Регистрираните компании ще бъдат задължени да предоставят ежегодно информация на компетентните органи относно представителството на половете в техните управителни съвети и ако целите не са постигнати, как планират да ги постигнат.
Предложението на ЕС включва „ефективни, възпиращи и пропорционални” наказания за компаниите, които не изпълняват задълженията за подбор и докладване, като например глоби.
Карлин Схеле е убедена, че данните доказват необходимостта от подобно законодателство.
"Като започнахме през октомври 2011-а процентът жени в бордовете на компаниите по това време беше около тринайсет на сто. В страните-членки, където беше прието законодателство, регламентиращо квоти, процентът се увеличи до 36.4, което е голямо постижение. В крайна сметка, като погледнем събраните данни, които предоставихме и на Комисията, заключението ни е, че законодателството е необходимо."
Директивата "Жените в управителните съвети" е само малка част от стратегията на ЕК за постигане на равенството на половете. Обсъжданията на директивата за Прозрачно възнаграждение вече са в ход и тя е сред политическите приоритети на Комисията Фон дер Лайен. Евелин Регнер отбелязва, че трябва радикална промяна в социалните навици, образованието и поведението на хората.
"Трябва да променим начина, по който се ръководят компаниите - да увеличим броя, да поканим, да вдъхновим други жени да се стремят към ръководни позиции. Затова вторият важен закон е този за Прозрачното заплащане, за да променим изцяло ситуацията на работното място за жените."
По публикацията работи: Лилия Димитрова
Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!