Един от основните метали, които се търгуват на световните пазари и които са показателни за настроенията и очакванията на инвеститорите за развитието на глобалната икономика – медта, поевтинява за четвърти пореден ден в Лондон, приближавайки най-ниските си нива за годината.
Медта е една от любимите стоки на хедж фондовете и инвестиционните банки през последните години, но сега е изправена пред собствена кредитна криза. Иронията е в това, че проблемът произтича от Китай, най-големият потребител на мед в света, който доскоро изглеждаше като един от източниците на растеж, на които пазарът може да разчита. Но светецът-покровител на биковете на медта изглежда този път няма да участва в спасяването на пазара поради огромната бъркотия, която неговата система на евтини и леснодостъпни кредити създаде.
Китайските инвеститори използваха медта като обезпечение за вземане на кредити, което не е нова практика, но получи широко разпространение след икономическия спад от 2008 година. Това води след себе си покупки на мед и след това продажбата й или предоставянето й като обезпечение срещу заеми в юани, които пък след това се използваха за какви ли не други инвестиции и особено такива в имоти.
Но правителството реши да предприеме мерки за овладяване на експоненциалния растеж на страната, както и да ликвидира проблема с огромната подземна мрежа за кредитиране, която се развива в много провинции на Китай. Това означава, че кредитът вече не е толкова евтин и достъпен.
Макар че в Китай има много на брой разнообразни посредници-търговци, те в действителност действат като един, казва стратегът на UBS за стоковите пазари Джулиен Гаран. „Те са склонни да правят едно и също нещо, което може да създаде някои много драматични изменения в запасите на пазара…Едновременните действия на тези играчи могат да бъдат истински мощен двигател на цените на медта за света като цяло”.
И това вече се вижда…
След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..
Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..
Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..
Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..
Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..