Икономиката на Острова е изправена пред около 50% шанс да изпадне в рецесия, дори и еврозоната да намери решение на дълговата криза на Стария континент. Ако обаче европейските политици просто избягват проблема, шансът за рецесия се повишава до 70%.
Националният институт за икономически и социални изследвания прогнозира, че БВП за тази година ще отчете незначителен ръст от 0.9%, а през следващата 0.8%, като са възможни и по-ниски стойности. Това е сериозна ревизия на прогнозите от месец август, които бяха за повишения от съответно 1.3% и 2.0%.
В момента е налице слабост на търсенето и от потребителите, и от инвеститорите, но най-голям риск за английската икономика остава кризата в Европа. От друга страна, правителството се зае с тежката задача да изплати дефицита, който е в размер на 10% от БВП, до 2015 година, но отслабващата икономика прави изпълнението на тази задача все по-трудно. Финансовият министър Джордж Озбърн призна във вторник, че страната е изправена пред трудни времена, но потвърди ангажимента си да ликвидира рекордния бюджетен дефицит. Според анализатори суровата фискална политика на правителството има негативен ефект и по-напред в бъдещето ще е необходима умерена фискална политика, която да подпомогне икономическия растеж. Въпреки слабостта на растежа обаче правителството е на път да достигне излишък при текущия бюджет, който изключва инвестициите, до 2016/2017 година.
Припомняме, че Английската централна банка вече предприе втори рунд на количествено увеличение на паричната политика, влагайки допълнителни 75 милиарда паунда в икономиката, но и предупреди, че страната рискува да навлезе в нова рецесия. Данни от вторник показаха, че икономиката е нараснала с 0.5% през последното тримесечие, което е най-силно представяне за последните 2 години. Икономистите обаче очакват по-слаб растеж в следващите месеци и дават шанс от 1:3 за навлизане в нова рецесия през следващите 12 месеца.
Изследване на „Ройтерс“ от миналия месец предвижда растеж от 1.0% през 2011 година и 1.3% през 2012 година. Прогнозите на правителството вероятно ще бъдат редуцирани.
Днешните прогнози на Националния институт за икономически и социални изследвания подкрепя прогнозите на Централната банка за сериозен спад на потребителските цени от сегашния им тригодишен връх на 5.2% до средни нива от 2.3% през 2012 година.
След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..
Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..
Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..
Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..
Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..