Италия на радара на инвеститорите

В понеделник Италия определено измести Гърция и от новинарските емисии и от вниманието на пазарите. Обвиненията на политиците и централните банкери срещу спекулантите, които били виновни за атаките срещу държави или компании през всичките години на кризата от 2008 насам, винаги са звучали смешно и като оправдание на малко дете. Изглежда обаче инвеститорите имат наистина някаква склонност да търсят поредната жертва на страха си. След като играта на покер със залог Гърция е към своя край, инвеститорите трябваше да намерят нова цел. Това, разбира се, няма нищо общо с някаква световна спекулантска конспирация, става дума за това, че по пазарите има много страх, че нещо лошо предстои и този страх просто периодично се самонасочва към най-слабото място в системата. Така дойде редът на Италия.

В понеделник доходността по 10-годишните облигации на страната се покачи над 6.5%, приближавайки считаната за фатална граница от 7%. Опитът показва, че всяка страна, стигнала толкова високо в рисковите категории на инвеститорите, скоро има над 7% доходност по 10-годишните си облигации. Това може да се случи още тази седмица, може да се отложи и за края на годината, но изглежда все по-неизбежно. Рефинансирането на дълга на Италия при това положение ще стане изключително трудно – догодина се очаква падежирането на дълг за около 400 млрд. долара.

Изчисленията показват, че повишаването на средната доходност по ДЦК на Италия с 200 базисни пункта ще струва на страната допълнителни 8 млрд. долара лихвени плащания през следващата година.

Проблемите се увеличават и от несигурната политическа обстановка в страната. Слухове за оставка на Берлускони, невъзможност за постигане на консенсус по мерките за бюджетни рестрикции и т.н. наливат допълнително масло в огъня. Любопитен момент е, че евентуално падане на Берлускони се приема добре, както от капиталовите, така и от валутните пазари. Това се видя ясно вчера, когато слухът за оставка на премиера, веднага донесе оптимизъм и повиши котировките и на еврото и на борсовите индекси. Така че вотът на доверие, който Берлускони се надява да получи днес от парламента, ще означава директен вот на недоверие от пазарите, което ще намери изражение в достигане на границата от 7% доходност по 10-годишните облигации в много кратки срокове.

Все пак Италия има по-добри шансове да се справи сама с тази криза от страните, които вече попаднаха във водовъртежа на високия държавен дълг. Страната разполага с много силна икономика, голям износ и здравословно бюджетно салдо, което дава надежда.

И докато пиша този текст, доходността по 10-годишните книжа на родината на пицата се покачи до нов връх в евро-ерата от 6,744%. Думите на опозиционния политик Леолука Орландо от вчера - "трябва да се освободим от Берлускони, колкото се може по-бързо" - звучат все по-убедително и актуално.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Стагнация на потребителските разходи в САЩ през август

След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..

публикувано на 30.09.16 в 15:59

По-добро от очакваното представяне на британската икономика в месеците преди Brexit

Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..

публикувано на 30.09.16 в 13:55

Спад на безработицата в България до близо 7-годишно дъно при нейна стабилизация в целия ЕС

Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..

публикувано на 30.09.16 в 13:05

Ускоряване на инфлацията в еврозоната през септември до близо двугодишен връх от 0,4 на сто

Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..

публикувано на 30.09.16 в 12:27

Поредно понижение на производствените цени в България през август

Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..

публикувано на 30.09.16 в 12:10