Европейската централна банка днес се намеси, за да спре ускоряващите се разпродажби на правителствени облигации от еврозоната и след призив от САЩ за по-решителни действия с цел спиране на разширяващата се дългова криза.
Европейските акции и облигациите на по-слабите държави от еврозоната първоначално се възстановиха заради очакваното избиране днес на кабинета на спасението в Италия, който ще бъде воден от бившия еврокомисар Марио Монти. Новото правителство трябва да въведе дълго забавяните структурни икономически реформи. ЕЦБ се намеси силово в търговията на испанските и италианските ценни книжа с матуритет между 2 и 10 години. Доходността по италианските държавни облигации падна отново под 7% - нивоq което се счита за критично и което не може да се поддържа в дългосрочен план. В същото време обаче банката отказва да се вслуша в международните призиви за решителни интервенции като европейски кредитор от последна инстанция, аргументирайки се, че правителствата трябва да разрешат дълговата криза посредством сурови мерки и реформи.
Акциите и еврото падат през последната седмица в резултат на търговията на пазара на облигациите, където вече засегнати са дори имащите ААА кредитен рейтинг френски книжа, а Франция е втората по големина европейска икономика и основен източник за финансиране на извънредните фондове за спасение. Премията за риск от държането на френски дълг вместо германски достигна вчера нов рекорд в ерата на еврото от над 190 базови пункта.
Междувременно американският президент Барак Обама увеличи натиска върху Европаq като я призова да действа смело. Няма обаче сигнал, че днешните покупки на облигации от ЕЦБ представляват промяна в политиката на банката, която извършва само ограничени действия, с цел да стабилизира временно пазарите, като в същото време поддържа натиска върху правителствата.
Днес председателят на Европейската комисия Хосе Мануел Барозу заяви пред Европйския парламент, че еврозоната е изправена пред систематична криза и добави, че разцепването на ЕС не е решение. Последното уточнение изглежда като отговор на призивите на френски президент Никола Саркози за формиране на двускоростна Европа, в която много по-интегрираните държави от еврозоната да вървят пред по-общата европейска конфедерация, която включва и държави неизползващи еврото като разплащателно средство.
Подновените разпродажби на акции на Дойче банк през последните 24 часа провокират солиден спад на европейските фондови борси през последния септемврийски ден на търговия. Напрежението около водещия немския кредитор се засили отново през вчерашната търговия на "Уолстрийт" след информации, че големи клиенти на банката в лицето на няколко хедж..
Неколцина клиенти на Дойче банк, сред които няколко големи и влиятелни хедж фондове, са започнали да изтеглят милиарди долари от банката на фона на опасенията за нейната стабилност и на техните експозиции в кредитната институция, съобщават източници, близки до клиенти на банката, цитирани от "Уолстрийт Джърнъл" и от агенция "Блумбърг". Редица..
Американските индекси се понижиха заради нарастващите опасения, че неволите на Дойче банк ще повлекат световния финансов сектор. Вчера той беше основният губещ на Уолстрийт с намаление от 1,5% след репортаж на "Блумбърг", показал, че някои от клиентите на Дойче банк са вече разтревожени. Във Великобритания FTSE 100 напредна с 1%. Начело..
Доходността по 10-годишните американски облигации падна с 2.4 базови пункта до 1.548%, докато тази по 2-годишните книжа слезе с 3.4 базови пункта до 0.722%. Rates Last Change Range UST 10 years 1.560 -0.012 1.541-1.600..
Американските индекси най-сетне отчетоха широки печалби, подпомогнати от споразумението за производството на ОПЕК. Стандард енд Пуърс скочи с 0.5% до 2171.37, като начело на растежа беше енергийният сектор, който нарасна с 4.3%. Европейските индекси нараснаха при по-добре представилия се банков сектор, който изглежда се успокои след..