ЕЦБ и Меркел надделяват

Членът на борда на директорите на ЕЦБ Мануел Гонзалес-Парамо подкани политиците в еврозоната да предприемат смели стъпки към фискален съюз, за да сложат край на дълговата криза. Освен това Парамо стана поредния европейски централен банкер, който каза, че правителствата не могат да разчитат на ЕЦБ да им реши проблемите – правителствата не могат да очакват от ЕЦБ да финансира публичните им дефицити, каза Парамо в речта си в Оксфорд, Англия, вчера. Те трябва да бъдат още по-амбициозни в своята икономическа политика и по-дисциплинирани в управлението на публичните финанси, за да се справят с нивата на дълга си, допълни Парамо. Според него забраната за монетаризиране на дълга принуждава политиците да фокусират реформите върху точните приоритети и това е стимул за по-близък икономически и финансов съюз.

Германия и ЕЦБ изглежда вземат надмощие в битката в еврозоната по въпроса дали банката трябва да почне да „печата” пари и да монетаризира дълга на закъсалите членки. Вчера съпротивата на канцлера Меркел принуди френския президент Саркози да се съгласи да спре да пресира ЕЦБ, да действа по-активно в борбата с дълговата криза. Двете водещи страни в еврозоната се обединиха около това, че трябват промени в устройствените документи на еврозоната, които да доведат до по-голяма фискална дисциплина във валутния съюз. Такива промени те ще предложат през идните дни. Парамо подкрепи това, заявявайки, че е необходима повече икономическа и финансова интеграция в еврозоната с прехвърлянето на значителна част от суверенитета на отделните страни по отношение на фискалната, структурната и финансовата политики на централизирано европейско ниво.

Ролята на ЕЦБ е да пази ценовата стабилност и покупателната способност на еврото, а не да бъде кредитор на европейските правителства, потвърди Парамо. По отношение на идеята за общи еврооблигации, той каза, че такива вбъдеще ще има, но не и при сегашната дезинтеграция в Еврозоната. Ако имате общи облигации без общ бюджет, вие предлагате лесно решение за някои страни.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Стагнация на потребителските разходи в САЩ през август

След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..

публикувано на 30.09.16 в 15:59

По-добро от очакваното представяне на британската икономика в месеците преди Brexit

Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..

публикувано на 30.09.16 в 13:55

Спад на безработицата в България до близо 7-годишно дъно при нейна стабилизация в целия ЕС

Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..

публикувано на 30.09.16 в 13:05

Ускоряване на инфлацията в еврозоната през септември до близо двугодишен връх от 0,4 на сто

Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..

публикувано на 30.09.16 в 12:27

Поредно понижение на производствените цени в България през август

Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..

публикувано на 30.09.16 в 12:10