Китай отказа директна финансова помощ на Европа

Европа не може да очаква, Китай да използва много голяма част от своите резерви, които са на стойност 3.2 трилиона долара, за спасяване на закъсалите европейски държави. Това е заявил днес зам.-министърът на външните работи на Китай в най-сериозния досега официален отговор от страна на Китай по темата.

Фу Инг е казала още, че европейците може би не разбират как Китай управлява резервите си. Тя не е отрекла категорично възможността все пак страната да се включи в някакъв конкретен план в помощ на еврозоната. Ние не можем да използваме тези пари, за да се борим с бедността на местна почва, но също така не можем да ги харчим и в подкрепа на развити икономики, казва още Фу.

Според оценки на икономисти Пекин вече е инвестирал около една пета от своите резерви в активи от еврозоната. Китайксите резерви са най-големи в света, като две трети са в доларови активи, които не са за продан, т.е. Пекин може да инвестира около 470 млрд. долара за инвестиции всяка година.

Китай си е научил урока от Азиатската финансова криза през 1997 година и според Фу страната осъзнава колко важни са резервите й, които са като спестяванията за хората.

Еврозоната е най-големият пазар за експорта на Китай и според мнозина помощ за Европа е директна помощ за Китай, който хем ще намали зависимостта си от долара, хем ще подсили икономическия си растеж, като стимулира излизането от рецесията в еврозоната.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Стагнация на потребителските разходи в САЩ през август

След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..

публикувано на 30.09.16 в 15:59

По-добро от очакваното представяне на британската икономика в месеците преди Brexit

Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..

публикувано на 30.09.16 в 13:55

Спад на безработицата в България до близо 7-годишно дъно при нейна стабилизация в целия ЕС

Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..

публикувано на 30.09.16 в 13:05

Ускоряване на инфлацията в еврозоната през септември до близо двугодишен връх от 0,4 на сто

Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..

публикувано на 30.09.16 в 12:27

Поредно понижение на производствените цени в България през август

Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..

публикувано на 30.09.16 в 12:10