През периода януари - септември 2011 г. износът на България за ЕС се е увеличил с 34.6% спрямо същия период на предходната година и възлиза на 18.1 млрд. лева.
Основните търговски партньори на България са Германия, Румъния, Италия, Гърция и Белгия, които формират 67.0% от износа за страните - членки на ЕС. Най-значително нарастване се наблюдава в износа за Малта и Дания. Спад е регистриран при стоките, изнесени за Словения.
През септември 2011 г. износът за ЕС нараства с 22.7% спрямо същия месец на предходната година и надвишава 2.0 млрд. лева.
Вносът на България от ЕС за периода януари - септември 2011 г. се е увеличил с 20.5% спрямо същия период на предходната година и възлиза на 18.7 млрд. лв. по цени CIF. Най-голям ръст е отчетен при вноса от Кипър. Намаление се наблюдава при вноса от Финландия, Португалия и Дания.
През септември 2011 г. вносът на България от страните - членки на ЕС, се увеличава с 10.3% спрямо същия месец на предходната година и надвишава 2.1 млрд. лв. по цени CIF.
Външнотърговското салдо (износ FOB - внос CIF) на България с ЕС за периода януари - септември 2011 г. е отрицателно и възлиза на 631.8 млн. лева. По цени FOB/FOB (след елиминиране на разходите за транспорт и застраховки при внос на стоки) салдото е положително и достига 221.6 млн. лева.
Износът на България за ЕС, разпределен според Стандартната външнотърговска класификация, показва, че през първите девет месеца на 2011 г. в сравнение със същия период на предходната година са изнесени повече стоки във всички сектори. Най-голям ръст е отбелязан в секторите „Необработени (сурови) материали, негодни за консумация (изкл. горивата)”, „Химични вещества и продукти” и „Мазнини, масла и восъци от животински и растителен произход”.
При вноса от ЕС най-голям ръст е отчетен в секторите „Необработени (сурови) материали, негодни за консумация (изкл. горивата)” и „Мазнини, масла и восъци от животински и растителен произход”, а спад има в сектора „Минерални горива, масла и подобни продукти“.
След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..
Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..
Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..
Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..
Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..