Европейските лидери се договориха за ново фискално споразумение, което да укрепи финансовата дисциплина в Еврозоната и още 6 държави. Промени в Лисабонския договор, както искаха Берлин и Париж, обаче засега не се предвиждат. Идеята наХерман ван Ромпой, реформата да стане с протокол към договора също не събра достатъчно привърженици. Правната форма на новата договореност ще е междуправителствено споразумение.
Решението дойде след безсънна нощ на европейските лидери и беше обявено от председателят на Европейския съвет Херман ван Ромпой. То предвижда 17-те страни от еврозоната и още 6 държави - България, Дания, Латвия, Литва, Полша и Румъния, да сключат фискално споразумение със строги правила, които да залегнат в конституциите им.
Споразумението укрепва съществуващите правила за свръхдефицита и въвежда „по-автоматични”, както се изрази Ромпой, санкции за страните, нарушили фискалната дисциплина. Предвижда се държавите-участички да депозират бюджетите си за одобрение в ЕК.
Херман ван Ромпой не спомена срок, в който новото споразумение трябва да бъде подписано, но изрази надежда, че заложените в него принципи трябва да влязат и в Лисабонския договор.
Междувременно, с цел краткотраен позитивен ефект на финансовите пазари, е било договорено да се увеличи капацитета на Спасителния фонд с още до 200 млрд. евро
Диана Чепишева - кор. на БНР в Брюксел
След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..
Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..
Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..
Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..
Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..