ЕВН излиза на БФБ. Какво да очакваме?

На 21 декември (сряда) започва дългоочакваната борсова приватизация на миноритарните държавни пакети в енергоразпределителните дружества. Първите две емисии, които ще бъдат предложени на инвеститорите, са от групата на ЕВН – „ЕВН България Електроразпределение” и „ЕВН България Електроснабдяване”.

Първото от двете дружества е именно по-интересното за публиката, тъй като е много по-голямо – активи за над 790 млн. лева към 30 юни и приходи от близо 171 млн. лева. Компанията има малко задължения – едва 245 млн. лева (от тях едва 30.5 млн. лева кредитни задължения), срещу които стоят близо 546 млн. лева собствен капитал. „ЕВН България Електроразпределение” разполага и с парични средства на стойност 61  млн. лева.

Противно на много очаквания и мнения в публичното пространство, ЕВН е ЕРП, което работи при изключително високи маржове на печалбата. Към полугодието EBITDA маржинът на компанията за последната година е 31.7%, а нетната рентабилност на продажбите е 8.2%.

През първите шест месеца на тази година продажбите се понижават с 10.2% спрямо същия период на миналата година, а EBITDA и нетната печалба спадат по-бързо, съответно с 12.7% и 26.1%.

От финансовата информация, представена в проспекта на компанията, прави впечатление, че през миналата година „ЕВН България Електроразпределение” е регистрирала печалба на полугодието от 50.4 млн. лева, която се стопява през второто полугодие до 39.9 млн. лева в края на годината. Вторите шест месеца на годината са по-слаби и от гледна точка на продажбите. Поради липсата на повече исторически данни е трудно да се заключи, дали е налице такава сезонност на приходите и печалбата или миналата година е била изключение. Това е много съществен фактор за оценката на компанията, тъй като печалбата за първото полугодие на тази година е почти, колкото годишната печалба от 2010 година.

От презентацията на компанията пред чуждестранните инвеститори в четири водещи европейски финансови центрове – Виена, Цюрих, Лондон и Франкфурт – става ясно, че за периода 2005-2010 година тя е инвестирала над 700 млн. лева, разпределени в 15 000 км нови връзки, 1500 електрически станции и т.н. Благодарение на направените инвестиции загубите по мрежата се свиват от 17% през 2005 година до под 12% през 2010 година, постигнато е годишно спестяване на над 400 гигаватчаса, а авариите са 39% от тези през 2005 година.

На инвеститорите ще бъдат предложени общо 51 612 акции или 33% от капитала на компанията. Минималната състезателна цена на акция е 1 373.92 лева, а минималното количество, за което може да се участва е 1 акция.

При минималната цена на аукциона, „ЕВН България Електроразпределение” би се търгувала при следните показатели:

P/E - Цена/Печалба (за последните 12 месеца)

8.04

P/Sales - Цена/Продажби (за последните 12 месеца)

0.66

P/BV - Цена/Счетоводна стойност

0.39

TEV/EBITDA – Обща стойност на компанията/(Оперативна печалба + амортизации)

1.79

TEV/Sales

0.57

 

За сравнение, колкото и условно да е това, показателите на австрийската компания-майка, чиито акции се търгуват на Виенската фондова борса:

P/E - Цена/Печалба (за последните 12 месеца)

8.58

P/Sales - Цена/Продажби (за последните 12 месеца)

0.68

P/BV - Цена/Счетоводна стойност

0.59

TEV/EBITDA – Обща стойност на компанията/(Оперативна печалба + амортизации)

6.61

TEV/Sales

1.30

 

За информация през 2004 година ЕВН закупи от държавата 67% от електроразпределението в Югоизточна България за 271 млн. евро, което тогава е оценявало целия бизнес на 791 млн. лева. В сегашното предложение на държавата за останалите 33% минималната цена е 78.31 млн. лева, т.е. целият бизнес се оценява на малко над 237 млн. лева. Разбира се, в платената цена за мажоритарния дял е включена и премия за контрол, но пък в същото време през последните години в компанията са инвестирани огромни средства. На пръв поглед минималната цена за акция на „ЕВН България Електроразпределение” изглежда атрактивна, но трябва да се има предвид, че в момента и у нас, и в чужбина акциите като инвестиционен инструмент се търгуват при много ниски в исторически план оценки, с огромен дисконт от справедливите си стойности поради високата рискова премия, която залагат инвеститорите.

Два важни индивидуални риска се набиват веднага на очи в конкретния случай – огромна вероятност за ниска ликвидност в последващата борсова търговия, както и бързо отписване на компанията от публичност, в случай че мажоритарният акционер реши да участва на аукциона и изкупи голяма част от предлагането.

Важно е да се отбележи, че подобни компании са типично дивидентни в световен мащаб, но конкретният случай не е такъв. През последните 5 години дружеството е разпределило като дивидент едва 5 млн. лева от печалбата за 2009 година. През останалите години, откакто е в частни ръце, „ЕВН България Електроразпределение” е заделяло печалбата си в резервите с цел реинвестиране. Липсата на установена дивидентна политика и необходимостта все още от значителни инвестиции в бизнеса, също намаляват от атрактивността на инвестицията в акции на дружеството, тъй като в последните кризисни години инвеститорите на БФБ изискват все повече от компаниите разпределяне на дивиденти, за да инвестират в техни акции.

Информацията е предоставена от ИП "Бул Тренд Брокеридж". Материалът има само информационен характер и не представлява препоръка за покупка на акции от гореспоменатите дружества.

По публикацията работи: ИП Бул Тренд Брокеридж


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

SOFIX прекъсна печелившата си серия, но въпреки това скача с 8.6% през септември

Българска фондова борса си взе малка почивка от поредицата силни повишения през тази седмица и завърши последния ден от месеца оцветена в червено. SOFIX прекъсна 9-дневната си печеливша серия и отстъпва с 1.09% до ниво от 504.58 пункта, но въпреки това записва значителен ръст от 8.6% през месец септември. По-голямата част от оборота за..

публикувано на 30.09.16 в 17:30

Червено настроение за капиталовите пазари в последния търговски ден от месеца

В последната търговска сесия за този месец световните капиталови пазари се обагриха в червено. Азиатските и европейските индекси отчитат между 1 и 2% понижение, а стартът на негативната посока бе даден още вчера от другата страна на океана, където акциите на Deutsche Bank се сринаха с над 9%, повличайки след себе си и останалите компании от..

публикувано на 30.09.16 в 11:49

"Софарма" АД е изкупила обратно още 97 705 собствени акции

"Софарма" АД информира, че от 27 септември до и включително 28 септември 2016 г. Дружеството е изкупило обратно 97 705 броя собствени акции представляващи 0,07%  от капитала на дружеството. Обща стойност на обратно изкупените на БФБ – София АД книжа, възлиза на 285 115,51 лева, при средна цена от 2,91 лева за брой. Търговията с акции на..

публикувано на 30.09.16 в 11:17

SOFIX върна спечеленото преди обяд и завършва без изменение

След силно положителното начало на деня на Българска фондова борса и добрите резултати от началото на седмицата, в следобедната част от сесията родните акции върнаха натрупаното по-рано днес и завършват с минимални изменения в близост до вчерашните си нива на затваряне. Макар и с минимален ръст от 0,05% SOFIX удължава печелившата си серия на..

публикувано на 29.09.16 в 17:41

Св. Св. Константин и Елена Холдинг АД-Варна свиква извънредно общо събрание на акционерите

Управителният съвет на Св. Св. Константин и Елена Холдинг АД-Варна представи покана за свикване на Извънредно общо събрание на акционерите и материали за общо събрание на акционерите, което ще се проведе на 01.11.2016 г. Целта на събранието е разглеждане на предложение и приемане на решение за освобождаване на член на Надзорния съвет на..

публикувано на 29.09.16 в 17:02